Přímé styky Kreml a Washington zatím nenavázaly, hlásí Moskva

Zahraničí
26. 1. 2017 11:10
Panorama moskevského Kremlu.
Panorama moskevského Kremlu.

Přímý kontakt mezi Kremlem a Bílým domem po páteční inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa zatím nebyl navázán. Sdělil to ve čtvrtek mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Běžné diplomatické styky ale podle něj fungují normálně.

Anketa:

Je pro Česko dobrou zprávou, že byl prezidentem USA zvolen Donald Trump?

"Naše ambasáda ve Washingtonu je v provozu, udržujeme stálé styky s našimi protějšky na ministerstvu zahraničí," řekl Peskov.

Vztahy Ruska a USA se dostaly na nejnižší úroveň od konce studené války kvůli ukrajinské krizi, válce v Sýrii a obviněním, že Kreml se vměšuje do amerických voleb.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu v ruském parlamentu řekl, že Moskva nemá žádné iluze, že by za vlády prezidenta Trumpa došlo k rychlému tání ve vztazích mezi Moskvou a Washingtonem. Kreml je ale podle něj připraven ujít k nápravě poškozených vztahů svůj kus cesty.

Jako prvního zahraničního státníka přijme Trump v pátek britskou premiérku Theresu Mayovou. Ta již dříve uvedla, že chce při jednání s novým šéfem Bílého domu zdůraznit význam volného obchodu a svou podporu dohodě o íránském jaderném programu, kterou Trump kritizuje.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK , Youtube

Další čtení

Vladimir Putin

Putin přiznal, že ruská ekonomika skomírá. Čeká na růst cen ropy a plynu

Zahraničí
Aktualizováno: 23. 3. 2026 16:18

Německý soud zamítl žaloby aktivistů proti spalovacím motorům

Zahraničí
Aktualizováno: 23. 3. 2026 16:23
ilustrační fotografie

Češi na Slovensku zaplatí za naftu víc, vláda zavádí dvojí ceny

Zahraničí
Aktualizováno: 23. 3. 2026 11:15

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ