Pronikne snadno protiraketovou obranou. Další test bulavy

Zahraničí
10. 9. 2014 11:00
Test rakety Bulava.
Test rakety Bulava.

Nová ruská jaderná ponorka Vladimir Monomach dnes úspěšně vyzkoušela mezikontinentální raketu Bulava. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany. Raketa odstartovala z ponorky plující pod hladinou Bílého moře u severních břehů evropské části Ruska a dopadla na opačném konci země. "Bojové hlavice úspěšně zasáhly polygon Kura na Kamčatce," citovala agentura Interfax generála Igora Konašenkova.

Podobný loňský test byl neúspěšný. Rakety Bulava, které mají patřit k základním prvkům ruského systému jaderného odstrašování po tři další desetiletí, dosud podle agentury Interfax neuspěly v osmi z devatenácti testů.

Raketa je prý s to přepravit na vzdálenost osm tisíc kilometrů až deset jaderných hlavic, schopných samostatně manévrovat v rychlosti několikanásobně překračující rychlost zvuku. To má zaručit proniknutí protiraketovou obranou.

Vladimir Monomach je třetí ponorkou třídy Borej, nosičů strategických raket. Na stavbě plavidla se začalo pracovat v loděnicích Sevmaš v Severodvinsku na březích Bílého moře v březnu 2006, na vodu byla spuštěna v prosinci 2012, loni v září začaly plavební zkoušky.

Prakticky v téže době, loni 7. září, neuspěl jiný test rakety Bulava, kterou zhruba minutu po startu z ponorky operující v Bílém moři "postihla porucha palubních systémů".

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu tedy pozastavil testy nových ponorek a nařídil pět nových pokusných startů raket Bulava.

Už dřívější testy raket Bulava doprovázely vážné problémy. Z prvních třinácti pokusných startů byla úspěšná necelá polovina. Šéf petrohradského závodu Rubin, který rakety vyrábí, byl kvůli opakujícím se problémům propuštěn. V letech 2010-11 se odehrálo několik úspěšných startů, na jejichž základě vláda rozhodla zařadit bulavy do výzbroje ruského vojenského námořnictva.

Autor: ČTK , INTERFAXFoto: ruské min. obrany

Další čtení

ilustrační obrázek

Ropa, hnojiva, inflace: Válka na Blízkém východě žene ceny komodit do výšin

Zahraničí
28. 4. 2026
ilustrační obrázek

Začal soud kvůli zmařenému útoku na koncert Taylor Swiftové ve Vídni

Zahraničí
28. 4. 2026
ilustrační obrázek

Rekordní tunel Višňové jde na údržbu: řidiči si zase užijí nostalgické kolony pod Strečnem

Zahraničí
28. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ