Proruští aktivisté obsadili vládní budovy na východě Ukrajiny

Zahraničí
6. 4. 2014 14:25
Momentka z demonstrace v Doněcku.
Momentka z demonstrace v Doněcku.

Proruští aktivisté obsadili na východě Ukrajiny o víkendu nejméně tři objekty státní správy. Po sídle místního gubernátora v Doněcku a regionální kanceláři ukrajinské tajné služby SBU v Luhansku se zmocnili i regionální administrativní budovy v Charkově.

Ukrajinský úřadující prezident Oleksandr Turčynov na mimořádné schůzce jednal s vedoucími představiteli ukrajinských bezpečnostních služeb a zrušil svou plánovanou pondělní návštěvu Litvy. Kyjev obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z odpovědnosti za vyhrocení nepokojů.

Dav proruských demonstrantů dnes v Doněcku přemohl policejní kordon a násilím pronikl do budovy gubernátora. Policisté nasadili vodní děla, v centru města podle serveru Novosti Donbassa vybuchovaly granáty a lahve se zápalnou směsí. Incidentu předcházela dvoutisícová demonstrace proruských organizací požadujících referendum o připojení oblasti k sousednímu Rusku.

Podle agentury Unian odpoledne nad doněckou oblastní správou zavlály ruské vlajky a prapor takzvané Doněcké republiky, kterou chtějí vyhlásit radikální promoskevské organizace.

Napětí zavládlo také v asi 150 kilometrů vzdáleném Luhansku, kde proruská opozice zorganizovala několikatisícový mítink. Kolona osobních aut s ruskými vlajkami projížděla městem, lidé na hlavním náměstí skandovali protiukrajinská hesla. Akci zorganizovala hnutí Luhanská garda a Ruská jednota, které společně vytvořily Lidovou koordinační radu jako alternativní orgán místní správy.

Bojovně naladění demonstranti žádali osvobození předáka Luhanské gardy Alexandra Charitonova, jehož v polovině března ukrajinská policie zadržela a obvinila z ohrožování ústavního pořádku. Dav radikálních aktivistů pronikl do místních kanceláří tajné služby SBU a pokusil se objekt zapálit.

Podle agentury Unian v Luhansku útočníci nakonec dosáhli příslibu, že se Charitonov a pět dalších zadržených aktivistů dostanou na svobodu. Útoky na centrální správní budovy prý po jejich osvobození ustanou.

Proruská demonstrace za účasti několika set lidí se dnes uskutečnila i v Dněpropetrovsku, kde demonstranti pálili vlajky Evropské unie a žádali referendum o federalizaci. Nedaleko se sešli stoupenci proevropské orientace, policistům se ale oba mítinky podařilo oddělit.
Petardy a lahve se zápalnou směsí dnes létaly vzduchem i v Charkově, kde podle agentury Interfax zavlály ruské vlajky i nad regionální administrativní budovou. Proruskou demonstraci tam zorganizovali aktivisté z hnutí Boj a z Ukrajinského východního bloku. Obě seskupení volají po federalizaci země a po vypsání referenda o připojení k sousednímu Rusku.
Demonstrantům se postavily bojůvky radikálů z Pravého sektoru, policisté situaci čelili jen s krajním vypětím. V Charkově, stejně jako v Luhansku a Doněcku, utrpělo několik lidí zranění, ztráty na životech ale hlášeny nejsou..

V ulicích Doněcku vlály ruské vlajky.Kyjev odmítá zdražení plynu

Rusko na změnu politické orientace Kyjeva počátkem dubna reagovalo prudkým zvýšením cen plynu. Moskva zvedla cenu ve dvou krocích o více než 200 dolarů na 485 dolarů za tisíc krychlových metrů. Ukrajinská vláda v sobotu oznámila, že novou ruskou cenu zemního plynu odmítá: místo 485 dolarů požadovaných Moskvou je ochotna platit 268 dolarů.

Kyjev by chtěl kromě toho zvýšit dodávky plynu z Evropy. Stávající plynové potrubí určené původně k přepravě plynu z východu na západ by podle Ukrajiny mohlo přepravovat plyn i opačným směrem. Podle šéfa ruské plynárenské firmy Gazprom je ale takové řešení technicky nemožné. "Technické možnosti pro zpětné dodávky nejsou," řekl v sobotu Alexej Miller ruské televizi Rossija 24.

Střety policie s demonstranty skončily zraněním několika lidí.Moskva v sobotu překvapivě zareagovala na ukrajinská tvrzení o účasti agentů ruské tajné služby FSB na plánování únorového krveprolití v Kyjevě. Rusko v oficiální zprávě připustilo, že ve dnech střelby na kyjevském náměstí Nezávislosti pobýval v Kyjevě generálplukovník FSB Sergej Beseda. Moskva však popírá, že by se jakkoli podílel na útocích proti demonstrantům. V Kyjevě měl Beseda jednat o ochraně ruské ambasády a dalších ruských objektů; žádné jiné úkoly prý neměl.

Před novými sankcemi o víkendu Rusko varovaly německá spolková kancléřka Angela Merkelová a hlava bruselské diplomacie Catherine Ashtonová. Pokud Rusko podnikne další kroky namířené proti územní celistvosti Ukrajiny, Evropská unie bude postupovat jednotně a zavede ekonomické sankce, je přesvědčena kancléřka. Podle Ashtonové bude unie dál jednat s Ruskem a Ukrajinou o snížení napětí v jejich vztazích, ale otevřenou ponechává i možnost nových protiruských sankcí.

Dav radikálů v Doněcku zaútočil na sídlo gubernátora.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Igor Golovniov

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ