Putin navštívil svého bývalého šéfa z KGB, přinesl mu hodinky

Zahraničí
8. 5. 2017 12:04
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil svého bývalého nadřízeného v sovětské rozvědce, aby mu blahopřál k výročí konce druhé světové války a k 90. narozeninám. Bývalý rezident sovětské tajné služby KGB v komunistickém východním Německu Lazar Matvejev dostal od ruského vůdce hodinky.

Putina při cestě do Žulebina na předměstí metropole doprovázeli další dva bývalí ruští agenti v Německé demokratické republice (NDR) Nikolaj Tokarev a Sergej Čemezov. Oba dva, stejně jako mnoho dalších bývalých Putinových kolegů, zastávají vysoké státní funkce. Tokarev je šéfem státního provozovatele ropovodů Transněfť a Čemezov stojí v čele korporace Rostěch, zastřešující státní průmyslové podniky z civilní i vojenské sféry.

Putin podle oficiálního životopisu působil ve východoněmeckých Drážďanech v letech 1985-1990. Službu opustil v hodnosti podplukovníka. Na svou práci vzpomíná v dobrém. "Byla to všední výzvědná činnost. Verbování zdrojů, zpracování informací a odeslání domů," řekl ruský prezident v knize rozhovorů z roku 2000. Na starosti měl prý v Drážďanech získávání informací o politických strukturách západního Německa.

Z tajné služby Putin odešel v roce 1991 a své působení na ruské politické scéně zahájil ve správních strukturách rodného Petrohradu. Prezidentem byl poprvé zvolen v roce 2000.

Autor: ČTK Foto: , Alexander Zemlianichenko

Další čtení

ilustrační foto

Orbán je šťastný. Dostal od Trumpa výjimku ze sankcí na ruskou ropu

Zahraničí
7. 11. 2025

Premiér Tusk obvinil prezidenta Nawrockého, že vede válku proti vládě

Zahraničí
7. 11. 2025
ilustrační foto

Ve Švédsku jsou tisíce gangsterů. Statistiky odhalují skandální čísla

Zahraničí
7. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ