Putin žádal Asadův odchod, píší Britové. Kreml to popřel

Zahraničí
22. 1. 2016 16:01
Bašár Asad a Vladimír Putin.
Bašár Asad a Vladimír Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin podle nejmenovaných představitelů západních tajných služeb koncem loňského roku prostřednictvím šéfa ruské vojenské rozvědky vyzval syrského prezidenta Bašára Asada, aby odstoupil. Uvedl to britský deník Financial Times. Kreml zprávu listu vzápětí popřel.

Putinův vzkaz zavezl do Damašku několik týdnů před svou smrtí 3. ledna ředitel GRU generál Igor Sergun, tvrdí deník s odvoláním na dva představitele západních rozvědek. Kreml, který byl vždy nejvýznamnějším spojencem syrského prezidenta, prý došel k přesvědčení, že pro Asada nastal čas k odchodu. Syrský prezident to podle zdrojů Financial Times "rozhněvaně odmítl".

"Ne, tak to není," zdůraznil  v reakci na zprávu britského listu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Putin podle něj neposlal loni žádného emisara, aby vyzval Asada k rezignaci.
Západní spojenci i Rusko se nyní snaží vystupňovat diplomatické úsilí k ukončení syrské krize diplomatickou cestou.

Očekává se brzké jednání delegací syrské vlády a opozice ve Švýcarsku. Avšak zatímco Západ jako syrská opozice požaduje rychlý odchod Asada, Moskva chce, aby o osudu syrského prezidenta rozhodli až Syřané ve volbách.

Autor: ČTK , TASSFoto: ČTK

Další čtení

Nová výstava Holokaust - Co Němci věděli? v dokumentačním centru Topografie teroru, Berlín

Tři sta exponátů, jedna otázka: Nesou běžní Němci spoluzodpovědnost za holokaust?

Zahraničí
11. 4. 2026
ilustrační foto

Francouzi loni kvůli horkému počasí zkonzumovali rekordní množství zmrzliny

Zahraničí
11. 4. 2026
Budova maďarského parlamentu, Budapešť

Experti: Důvěra v Maďarsko v rámci EU je na bodu mrazu

Zahraničí
11. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ