Ruská armáda potvrdila smrt obou pilotů z havarovaného L-39

Zahraničí
20. 10. 2018 21:27
Cvičné letouny L-39 Albatros.
Cvičné letouny L-39 Albatros.

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo smrt obou pilotů, kteří se ve čtvrtek s cvičným letounem L-39 Albatros zřítili do Azovského moře. Podle mluvčího ministerstva byly části těl pilotů nalezeny nedaleko místa, kam stroj do moře dopadl. Pozůstatky pilotů byly z moře vyzdviženy.

Cvičný letoun se zřítil ve čtvrtek kolem 17.00 moskevského času. Stroj, který nebyl vyzbrojen, spadl do moře asi půldruhého kilometru od břehu. Média spekulují o technické závadě. Letoun startoval z letiště v Jejsku, kde se nalézá středisko pro přeškolování a výcvik pilotů letectva ruského vojenského námořnictva.

Trosky letadla jsou stále na dně. Armáda povolala speciální havarijní člun Černomořské flotily, který pomocí jeřábu těžké kusy trupu vytáhne z moře.

Podzvuková proudová letadla L-39, vyvinutá v někdejším Československu podnikem Aero Vodochody v 60. letech minulého století, se zakrátko stala hlavním cvičným letounem členských států Varšavské smlouvy. V Rusku jsou podle médií i dnes hlavním strojem pro výcvik posluchačů vojenských leteckých učilišť.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

Před lety je ukradli z českého kostela. Teď dva vzácné relikviáře našli v Irsku

Zahraničí
Aktualizováno: 18. 3. 2026 15:14
USS Gerald Ford

USS Gerald Ford. Loď měla zastrašit Írán, ale zatím děsí hlavně vlastní posádku

Zahraničí
Aktualizováno: 18. 3. 2026 15:11
ilustrační foto

Hlas Ameriky se vrací do éteru. Nařídil to soud, Trumpovi navzdory

Zahraničí
Aktualizováno: 18. 3. 2026 10:10

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ