<span>Ruská flotila</span> - na ukrajinském Krymu i po roce 2017

Zahraničí
24. 9. 2008 11:08
Vrtulník Ka-47 na jednom z plavidel černomořské flotily.
Vrtulník Ka-47 na jednom z plavidel černomořské flotily.

Vrtulník Ka-47 na jednom z plavidel černomořské flotily.Rusko by chtělo ponechat svou černomořskou flotilu v ukrajinském přístavu Sevastopol i po roce 2017, kdy vyprší platnost dosavadní smlouvy o pronájmu tamní základny. Je zároveň ochotno nabídnout za to Ukrajině lepší podmínky. Řekl to ruský ministr obrany Anatolij Serďukov na úterním setkání s novináři.

"Chtěli bychom, aby Černomořská flotila zůstala v Sevastopolu i po roce 2017. Jsme kvůli tomu připraveni předložit soubor návrhů, které by byly výhodné pro obě strany a které by se týkaly jak výše nájemného za základnu, tak rozvoje sociální infrastruktury a spolupráce v oblastech vojensko-průmyslového komplexu, loďařství a dalších," řekl ministr.

Z historie černomořské flotily. Křižník Admirál Nachimov na Krymu.Podle smlouvy mezi oběma zeměmi z roku 1997 může Rusko sevastopolské základny využívat do roku 2017. Pronájem dělá 97 milionů dolarů (asi 1,65 miliardy korun) ročně, do čehož je započítáváno i umořování ukrajinského dluhu vůči Rusku za dodávky energie. V době podpisu smlouvy převyšoval ukrajinský dluh vůči Rusku tři miliardy dolarů

Základna je v posledních letech neuralgickým bodem ve vztazích mezi oběma zeměmi, jejichž cesty se po rozpadu Sovětského svazu rozdělily. Ukrajinští představitelé, kteří chtějí zavést svou zemi do Severoatlantické aliance, možnost prodloužení smlouvy o pronájmu základny Rusku vyloučili. Rusko označuje nynější postoj Ukrajiny za znepokojivý.

ČTĚTE TAKÉ: Ruská armáda vytáhla do války - cvičné

Poloostrov Krym, kde Sevastopol leží, je obýván převážně etnickými Rusy. Součástí Ukrajiny se stal v 50. letech, kdy jí ho "daroval" tehdejší sovětský vůdce Nikita Chruščov. Po nedávném rusko-gruzínském konfliktu kvůli Jižní Osetii a po ruském uznání nezávislosti této a další gruzínské separatistické oblasti Abcházie se objevily spekulace, že by dalším objektem ruských mocenských ambicí mohl být právě Krym.

Černomořská flotila v Sevastopolu.

Foto: ruské min.obrany - Černomořská flotila

    

Autor: ČTK

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ