Rusko a Turecko mají v Petrohradu pohřbít staré spory

Zahraničí
8. 8. 2016 22:35
Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) s tureckým prezidentem Erdoganem.
Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) s tureckým prezidentem Erdoganem.

Za definitivní průlom v rusko-tureckých vztazích těžce poškozených po loňském sestřelení ruského letadla na syrsko-turecké hranici označují ruská média úterní setkání prezidentů obou zemí Vladimira Putina a Recepa Tayyipa Erdogana v Petrohradě. Rusko po incidentu fakticky zpřetrhalo kontakty s Ankarou a trvalo na turecké omluvě. Té se Kremlu překvapivě brzy dostalo.

Když v červnu Erdogan odeslal do Moskvy dopis s omluvou, byla ruská reakce rychlá. Moskva ohlásila postupné zrušení sankcí přijatých po leteckém incidentu, které těžce zasáhly zejména turistickou výměnu. Turecko je pro Rusy nejoblíbenější letní zahraniční destinace. Do ruských obchodů se teď vracejí turecké potraviny a zemědělské produkty, s úlevou si vydechly turecké stavební firny hojně zastoupené v Rusku.

Červencový pokus o puč Moskva komentovala opatrně, i když Kreml dal najevo "vážné znepokojení" a obavy o bezpečnost ruských občanů v Turecku. Znepokojení Západu z postihu turecké opozice Moskva nesdílí. Objevily se dokonce zprávy o možné spolupráci armád obou zemí na syrském bojišti, kde Moskva podporuje vládní vojska prezidenta Bašára Asada, zatímco Turecko naopak jednotky syrských povstalců.

Erdogana podle některých analýz donutily k ústupu mimo jiné ekonomické ztráty z přerušení obchodních vztahů s Ruskem, protože jeho země je závislá na dovozu ruské ropy. Posílení kontaktů s Moskvou může být rovněž v budoucnu cennou protiváhou pošramocených vztahů se Západem, který turecký režim opakovaně varuje před pronásledováním opozice pod záminkou boje s pučisty.

Téma jednání

Právě Sýrie může být podle informací z Ankary jedním z hlavních témat jednání Erdogana s Putinem. Rusko zase podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova sází na "rehabilitaci dvoustranných vztahů", kde mají obě země společné plány v jaderné energetice a petrochemii. Důležitým tématem petrohradského jednání má být i společný boj proti mezinárodnímu terorismu.

Žádné dohody ani společná prohlášení podepsána na setkání v Petrohradě nebudou, informovali novináře ruští diplomaté. Jednání prezidentů má spíš obnovit důvěru a odstranit překážky v osobním vztahu mezi Putinem a Erdoganem. Konkrétní projekty má posoudit "velký summit" za účasti prezidentů a klíčových ministrů, který se připravuje na příští rok.

Podle názoru ruských komentátorů se ruský a turecký pohled na svět objektivně sbližují. V Moskvě si nepochybně povšimli kritických slov Erdogana na adresu Washingtonu v souvislosti s americkým odmítavým stanoviskem k vydání tureckého duchovního Fethullaha Gülena. Bez povšimnutí nezůstalo v Rusku ani napětí mezi Ankarou a Bruselem kvůli zvažovanému zavedení trestu smrti, o němž opakovaně hovoří Erdogan. Veškerá jeho prohlášení namířená proti USA a Evropské unii ruská státní média pečlivě zaznamenala.

V Moskvě se spekuluje, že sám Putin by se do Turecka už brzy mohl vydat - první příležitostí má být přátelský fotbalový zápas turecké a ruské reprezentace, naplánovaný na 31. srpna do Antalye. Pozvat šéfa Kremlu prý má Erdogan právě v úterý v Petrohradu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , imago stock&people

Další čtení

ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ