Moskva dnes celkově uvítala závěry pondělního mimořádného summitu EU věnovaného reakci na ruský zásah proti Gruzii. Podle nich Unie vůči Rusku nepřijme žádné sankce. Kremelská diplomacie tak ale učinila s kousavými vedlejšími poznámkami. Je podle ní „umělou překážkou", že vyjednávání o nové smlouvě o strategickém partnerství bylo odloženo k ledu.
Moskva dala současně najevo, že kvůli reakci EU na konflikt na Kavkaze nepřeruší dodávky ropy a plynu.
Rusko se zdá být spokojené, alespoň na první pohled. Některé státy sice požadovaly sankce proti Rusku a zmrazení vztahů, konstatovalo v úterý ruské ministerstvo zahraničních věcí, ale většina zemí EU podle něj zachovala uvážlivý přístup. Kurz směrem k partnerství Bruselu s Ruskem byl potvrzen. Unie si dobře uvědomuje důležitost vzájemně prospěšné spolupráce," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení k summitu.
Současně odmítlo tezi ze závěrů summitu, že ruské použití síly proti Gruzii bylo nepřiměřené. Kroky Tbilisi, jakož i těch, kdo Gruzii dodali zbraně, nebyly podle Moskvy náležitě zhodnoceny.
Ruské jednotky zahájily ofenzivu proti Gruzii 8. srpna v reakci na pokus Tbilisi vojensky ovládnout separatistickou Jižní Osetii.
Ruský tisk dnes hodnotí závěry summitu jako úspěch Moskvy, protože unie, nejednotná v názoru na "ruskou otázku", nerozhodla o zavedení sankcí. Spokojila se s odsouzením ruského postupu a odkladem vyjednávání o nové smlouvě, dokud ruská vojska neopustí gruzínské území. Evropské politiky prý k tomu vedly i obavy z případného omezení dodávek ruské ropy a plynu.
Rusko již dříve podle listu Kommersant oznámilo, že od dneška do 4. září odstaví plynovod Jamal, podle Gazpromu kvůli údržbě úseků v Polsku a Německu.
Ruský velvyslanec při EU Vladimír Čižov dnes nicméně ujistil, že Moskva dodávky svých surovin Evropě nepřeruší. "Chci rozptýlit tyto obavy... Je to hloupost," řekl. Rusku a EU je podle něj souzeno být partnery.
K úvahám EU o zajištění dodávek i od jiných dodavatelů diplomat poznamenal, že diverzifikace se perspektivně jeví nevyhnutelná, avšak je otázka, zda bude pro "konkurenční" plynovody a ropovody dost surovin. Rozdíl mezi chystaným ruským plynovodem South Stream do jižní Evropy a konkurenčním plynovodem Nabucco podle něj spočívá v tom, že "první může zaručit dodávku surovin, druhý nikoliv".
Foto: AP a Reuters