Rusko: Náměstek ministra obviněn z milionové zpronevěry
20.11.2007 09:50
Náměstek ruského ministra financí Sergej Storčak je podezřelý z pokusu získat ze státních peněz 43 milionů dolarů (přes 770 milionů korun). Storčak byl spolu se dvěma dalšími podezřelými zatčen minulý čtvrtek, především prý proto, aby se nemohl ukrýt v zahraničí, vyhrožovat svědkům či zničit případné důkazy.
Spolu se Storčakem byli zatčeni i prezident Meziregionální investiční banky Vadim Volkov a šéf společnosti Sodexim Viktor Zacharov. Možná ale přijdou i nová zatčení, uvedli vyšetřovatelé. Při obvinění z podvodu a zpronevěry velké sumy peněz v organizované skupině hrozí v Rusku pět až deset let vězení.
Šéf ministerstva financí Alexej Kudrin už několikrát prohlásil, že celé vyšetřování je pro něj nepochopitelné. "Mnoho let se každý den bil za každou kopějku, za každý cent, chránil ruské zájmy na všech rozhovorech o dluzích," chválil svého podřízeného.
Otazníky trvají
Zdroj ekonomického deníku Vedomosti z ruské centrální banky uvedl, že zatčení jsou nejspíš spojena s někdejším dluhem Alžírska vůči Sovětskému svazu, jeho vypořádání měl Storčak na starosti. Náměstek se prý snažil přesvědčit ruský kabinet, aby požadavky společnosti Sodexim vůči státnímu rozpočtu, které vznikly právě z vypořádání alžírského dluhu někdejšímu SSSR, byly pokládány za komerční dluh patřící této firmě.
Ředitel ruského Bankovního institutu Vasilij Solodkov řekl, že v Rusku je podobný postup přesunu dluhu někdejšího Sovětského svazu na soukromé firmy poměrně běžný. "Většinou se mělo za to, že zadlužené země nejsou často schopny splácet a tak se dluh postupoval s výrazným diskontem. Ale pak vycházelo najevo, že mohl být klidně splacen a vydělávaly se na tom velké peníze," poznamenal Solodkov. Zdůraznil ale, že konkrétní případ alžírského dluhu podrobně nezná.
Oběť mocenského boje ?
Ruský bankéř, který si nepřál být jmenován, v deníku Vedomosti zdůraznil, že se jménem Storčaka nejsou spojeny žádné skandály, jako byl případ Falcon, tedy vypořádání dluhu bývalého Sovětského svazu vůči České republice za účasti struktur monopolní energetické společnosti RAO JES.
Ruský poslanec Alexandr Lebeděv je přesvědčen, že celá kauza vůbec nesouvisí s bojem proti korupci. "Byl to jeden z mála vysoce postavených úředníků, který neměl účty v zahraničí, osobní letadlo a jachtu. Všechna jeho rozhodnutí potvrzovala vláda a někdy i prezidentské výnosy," připomněl Lebeděv. Nynější situace je podle něj důsledkem boje mezi ekonomickými liberály a křídlem lidí spojených s armádou a tajnými službami v nejvyšších patrech ruské politiky.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.