Před volbami
Rusko vzneslo obvinění proti vůdci vládní strany v Moldavsku
22.02.2019 12:29
Dva dny před parlamentními volbami v Moldavsku oznámily ruské úřady, že zatkly jednoho z obviněných z nezákonného vývozu desítek miliard rublů do zahraničí. Z organizace machinací ruští vyšetřovatelé podezírají vůdce moldavské vládní Demokratické strany, oligarchu Vlada Plahotniuka, na kterého vydali zatykač. Kišiněv proti tomu protestuje, informovala agentura TASS.
"Takzvaný případ, který otevřeli Rusové proti předsedovi Plahotniukovi, představuje jasné a hrubé vměšování Ruska, jehož cílem je ovlivnit výsledek voleb," uvedla Demokratická strana.
V nedělních volbách se proti sobě postaví proruští socialisté podporovaní prezidentem Igorem Dodonem a prozápadní politické formace v čele s vládnoucí Demokratickou stranou. Podle průzkumů veřejného mínění je poměr sil mezi oběma tábory zhruba vyrovnaný.
Ruské ministerstvo vnitra podle svého sdělení Plahotniuka podezírá, že v letech 2013 a 2014 zorganizoval nezákonný převod více než 37 miliard rublů (asi 13 miliard korun) z ruských bank. Plahotniuc je v Rusku v nepřítomnosti stíhán také kvůli podezření z účasti na neúspěšném pokusu o vraždu jednoho podnikatele.
Plahotniuc má podle listu Kommersant kromě moldavského i ruské a rumunské občanství. Nezastává sice žádnou ústavní funkci, ale přesto je považován za faktického vládce země a jeho vliv se zdá neomezený.
Paradoxně v ruském případu figuruje jako podezřelý kromě Plahotniuka i jiný moldavský boháč Veaceslav Platon, který byl v Kišiněvě odsouzen k 18 letům vězení za účast na legalizaci nezákonně získaných peněz v objemu asi 20 miliard dolarů (452 miliard korun) pocházejících z Ruska. Platon jakoukoli vinu popírá a tvrdí, že se stal obětí politického procesu, zinscenovaného jeho sokem Plahotniukem.
Moldavský soud uznal Platona vinným v případu, který se týká legalizace peněz vykradených z ruských státních účtů zkorumpovanými politiky nebo získaných organizovanou kriminalitou. Kromě Moldavska směřovaly tyto peníze přes Lotyšsko do bank v řadě zemí Evropské unie. Toto schéma nazvané "ruská prádelna" odhalila v roce 2014 mezinárodní investigativní síť OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.