Rusko znovu pokutovalo americkou firmu Google za zakázaný obsah

Zahraničí
8. 11. 2021 17:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Soud v Rusku znovu pokutoval americkou internetovou společnost Google. Podle agentury Reuters jí nařídil zaplatit dva miliony rublů (600 tisíc korun), protože nesmazala obsah považovaný v zemi za nelegální. Moskva i Google jsou v dlouhodobém sporu.

Rusko hrozí, že bude po Googlu požadovat procento z jeho celoročního obratu v Rusku za to, že opakovaně neodstranil zakázaný obsah ze svého vyhledávače a z kanálu YouTube. Americká společnost minulý týden uvedla, že zaplatila na pokutách už více než 32 milionů rublů.

Moskva v posledních měsících podniká kroky k regulaci a k omezení vlivu sociálních médií a velkých technologických společností. Vyměřuje pokuty za neodstraňování v Rusku nezákonného obsahu z webových platforem a zároveň se snaží přimět zahraniční technologické podniky, aby v Rusku otevřely své kanceláře. Podle údajů podnikové databáze SPARK loni tržby společnosti Google v Rusku dosáhly 85,5 miliardy rublů.

Ještě důrazněji postupuje proti zahraničním sociálním médiím a vyhledávačům Čína, která svým obyvatelům přístup k nim blokuje. Kvůli přísnější regulaci oznámila minulý týden odchod z této země americká internetová společnost Yahoo.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/AllaSerebrina

Další čtení

ilustrační foto

Na severu Austrálie zahynul při rybaření po útoku žraloka muž

Zahraničí
24. 5. 2026
ilustrační obrázek

BlowUp přibližuje umění veřejnosti: 24 instalací po celém městě

Zahraničí
24. 5. 2026

Přes 80 mrtvých při nejhorším důlním neštěstí v Číně za 17 let, píše AFP

Zahraničí
23. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ