Ruský carský dvůr (v exilu) schvaluje anexi Krymu

Zahraničí
25. 4. 2014 07:00
Velkokněžna Marie Vladimirovna.
Velkokněžna Marie Vladimirovna.

V přičlenění Krymu k Ruské federaci má Kreml podporu také u ženy, jež si dělá nárok na titul ruské carevny. Její císařská Výsost Velkokněžna Marie Vladimirovna (60) uvedla v rozhovoru pro list Izvěstija, že návrat Krymu mezi ruská výsostná území byl nutný a je v souladu se zákonem. O někdejší majetek carské rodiny na poloostrově, kde měli ruští panovníci skvostná letní sídla, ale neusiluje.

Zatímco prezident Vladimír Putin se ošívá, když jeho osobu občas přirovnávají k carovi, ve Španělsku žije žena, která po  titulu carevny touží - za jistých podmínek by na něj měla nárok.

Je to Velkokněžna Marie Vladimirovna, vnučka jednoho z bratranců posledního cara, jež se provdala za Františka Viléma Hohenzollerna, pravnuka posledního německého císaře. Současná hlava ruského carského domu v interview pro Izvěstije podpořila přičlenění Krymu k Rusku, přičemž je podle ní naprosto jasné, že jde o nezvratný krok, ať už bude Moskva čelit jakýmkoli sankcím.

Marie Vladimirovna na návštěvě v Ingušsku.Je to podle ní jako v případě USA a zemí Evropy, které také nebudou zpochybňovat uznání nezávislosti Kosova.

Velkokněžnu Vladimirovnu ale k tomuto postoji dovedlo až aktuální dění na Ukrajině. Zprvu si přála zachování územní celistvosti ukrajinského státu, ale události se odvíjely podle nejhoršího myslitelného scénáře.  V Kyjevě došlo ke státnímu převratu a tamní vláda se dostala pod kontrolu extrémních nacionalistů.

Legitimní vláda na Krymu měla nejen právo, ale i povinnost přijmout odpovídající opatření k ochraně občanů poloostrova před revoltou. Krymský parlament nerozhodoval za občany, nýbrž uskutečnil lidové hlasování.

Královské domy Kreml nekritizují

Na otázku listu, jaký vliv může uplatnit její rodina, aby se zabránilo eskalaci konfliktu mezi Ruskem a Západem, rádoby carevna odpověděla, že dnešní hlavy a příslušníci královských domů nemají žádný významný vliv na politiku svých zemí, byť jsou to konstituční monarchie. Můžou se ale snažit vystupovat proti radikalismu a hysterii a vyzývat k vyváženosti a rozvaze v jednání.

Velkokněžna se roku 2012 krátce pozdravila s prezidentem Putinem.K uším Velkokněžny se zatím nedoneslo, že by se člen nějakého královského domu obrátil na veřejnost s jednoznačně protiruským prohlášením. "Pevně věřím, že se na území bývalého carství zachoval dodnes společný společenský prostor.

Tento je výrazně cennější než jakákoli státní a politická entita, jež  zpravidla trvá jen krátce a je zranitelná."

V souvislosti s plánem navštívit letos v srpnu Rusko, Její císařská Výsost zdůraznila, že se ona i její syn Velkokníže Jiří Michailovič nezaobírají politikou. To je stálá a zásadní pozice ruského carského domu. Pokud se k nějakému politickému dění vyjadřují, tak jako každý normální občané. Aktivně se politiky neúčastní.

Marie Vladimirovna věří, že snad všichni pochopí, když o tomto čase nezavítá na Krym. Velkokněžna také nemá zájem o restituce majetku, který carská rodina na Krymu vlastnila.

Proti restitucím bývalého majetku Romanovců (dynastie, která vládla Rusku čtyři století) se ovšem Velkokněžna vyjadřuje už déle. Zastává názor, že snahy o návrat majetku by vyvolaly hořké konflikty vedoucí k násilí, utrpení a novým křivdám.

Jiří, syn Velkokněžny Marie Vladimirovny.Marii Vladimirovnu, která má vzdělání z Oxfordu a žije ve Španělsku, trápí ale hned několik problémů. Romanovci jsou mezi sebou rozhádaní a nemohou se shodnout na pořadí následnictví.

Část rodiny odmítá i Mariina syna Jiřího, neboť jeho předci uzavřeli stavovsky nepřiměřený sňatek. Jeho praděd, bratranec Mikuláše II., dokonce podporoval revoluci roku 1917.

"Kňagiňa" neboduje ani u Rusů samých. Podle nedávného průzkumu centra Levada si jen 11 procent z nich myslí, že nejvhodnější státní formou pro Rusko je monarchie, a pouze čtyři procenta si přejí návrat Romanovců.

Putin pracuje pod obrazem cara

Ruskému premiérovi Dmitriji Medveděvovi visí v pracovně obrázek Mikuláše II., na ruského prezidenta Vladimíra Putina hledí v Kremlu ze stěny Petr I. Veliký. Oba patří dynastii Romanovců.

Petr I. Veliký. Jeden z idolů prezidenta Putina.Adolf Hitler čerpal ve svém berlínském bunkru inspiraci a sílu z portrétu Fridricha (Bedřicha) II. Velikého. Bylo mu to k ničemu. Dávní monarchové bývají ale u moderních vládců v módě.

Hlavně když ztělesňují vlastnosti a činy, které jsou "in" a dokážou vylepšovat image těch, kdo se s nimi nějak identifikují.

Škoda že u současného pána Kremlu nevisí taková Kateřina II. Veliká. Hned by vypadal jako menší suchar.

Vždyť princezna z německého Zapadákova (Němky byly oblíbenými manželkami carů) zásadně přispěla k proměně Ruského impéria v evropskou velmoc.

Za její vlády získala Ruská říše mimo jiné Krym.

Když carevna roku 1796 umírala, mělo Rusko díky její expanzivní politice zhruba dnešní hranice.

Autor: Petr PodanýFoto: Web velkokněžny marie vladimirovny

Další čtení

ilustrační foto

Téměř 300 milionům lidí ve světě hrozí smrt hlady, uvádí zpráva

Zahraničí
17. 5. 2025
ilustrační foto

Trump oznámil, že bude v pondělí mluvit s Putinem o zastavení války na Ukrajině

Zahraničí
17. 5. 2025
ilustrační foto

Carlsenova partie proti 140.000 šachistů směřuje k remíze

Zahraničí
17. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ