Ruský novinář dostal pokutu za "propagaci homosexuality"

Zahraničí
1. 2. 2014 09:51
Duha, symbol práv homosexuálů, se objevuje na mnoha protestech proti Ruskému postavení se k věci.
Duha, symbol práv homosexuálů, se objevuje na mnoha protestech proti Ruskému postavení se k věci.

Ruský novinář Andrej Saturin dostal pokutu 50 tisíc rublů (zhruba 29 tisíc korun) za "propagaci homosexuality". Reportér z Chabarovska na ruském dálném východě zveřejnil názory učitele, který kvůli sexuální orientaci přišel o práci. Trest podle agentury DPA kritizovali ochránci lidských práv.

Několik dní před zahájením Zimních olympijských her v Soči jde o "jasný signál, že Rusko nemá zájem zastavit potlačování práv svých občanů", prohlásila podle agentury DPA v noci na dnešek organizace Human Rights First.

Aktivisté kromě toho kritizovali také proces, který úřady kvůli údajné propagandě homosexuality vedou proti novinářce Jeleně Klimové. Pětadvacetiletá žena na sociálních sítích založila diskusní fórum pro gaye a lesby.

"Pokud bude síť uzavřena, nebudou mít homosexuálové jediné místo, kde o sobě mohou otevřeně hovořit a dostávat ochotné rady," řekla Klimova. "To by byla katastrofa," dodala.
V Rusku jsou od loňského léta zakázány projevy obhajující homosexualitu v přítomnosti nezletilých. Zákon je terčem kritiky v Rusku i zahraničí.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Na hoře přezdívané Matterhorn Himálaje zemřeli dva horolezci. Každý jinak

Zahraničí
27. 10. 2025

Před 40 lety byl ukraden Monetův obraz Imprese, východ slunce

Zahraničí
27. 10. 2025

Premiéři Thajska a Kambodže podepsali dohodu o příměří, byl u toho Trump

Zahraničí
26. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ