Ruský vědec dostal osm let za špionáž pro Ukrajinu

Zahraničí
4. 12. 2015 20:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

K osmi letům vězení odsoudil petrohradský soud ruského vědce pracujícího v armádním výzkumném ústavu Vladislava Nikolského. Shledal ho vinným z velezrady, které se dopustil výzvědnou činností ve prospěch Ukrajiny.

Obžaloba prý prokázala, že 69letý kapitán Nikolskij v roce 2011, kdy byl vedoucím vědeckým pracovníkem výzkumného ústavu ministerstva obrany, předal elektronickou poštou ukrajinské straně obsáhlou dokumentaci k výsadkovému námořnímu vznášedlu Zubr. Svým jednáním způsobil státu škodu ve výši 200 tisíc dolarů (téměř pět milionů korun).

Nikolskij byl zadržen už v roce 2012 a od té doby byl ve vazbě. Proces s ním začal letos 10. dubna a probíhal s vyloučením veřejnosti.

V posledních měsících se v Rusku množí špionážní aféry. Mnohé jsou přitom spojeny s Ukrajinou, na jejímž východě se odehrává konflikt mezi vládními ozbrojenými silami a proruskými separatisty podporovanými Moskvou.

V listopadu byli v Rusku odsouzeni za velezradu dva lidé - jeden inženýr k devíti letům vězení a policista ke 13 rokům. V říjnu dostal za výzvědnou činnost ve prospěch Ukrajiny šestiletý trest Ukrajinec, zatímco Rus za stejnou trestnou činnost obdržel 12 let.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Papež svatořečil bývalého satanistického kněze. A dal svaté Venezuele

Zahraničí
19. 10. 2025
Pařížský Louvre

Zloději vykradli muzeum Louvre. Odnesli si šperky. Škoda nedozírná

Zahraničí
19. 10. 2025

Protesty proti Trumpovi zaplnily ulice měst po celých Spojených státech

Zahraničí
19. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ