Ruští milicionáři <span>zmutují v moderní policisty</span>

Zahraničí
6. 8. 2010 15:10
Ruský milicionář zasahuje při polním pychu proti zloději brambor.
Ruský milicionář zasahuje při polním pychu proti zloději brambor.

Do Ruska se vrátí policie, která ze země zmizela po roce 1917 s nástupem bolševiků. Prezident Dmitrij Medveděv dnes na poradě v Kremlu podpořil návrhy na přejmenování ruské "milice" na standardní název běžný v evropských zemích, ale i v bývalém carském Rusku.

Změna názvu má podle Medveděva podtrhnout profesionalitu ruských ochránců pořádku.

Zavedením nového názvu chtěli v sovětském Rusku "milicionáře" odlišit od carských policistů a zvýraznit lidový a "dělnický" charakter ochránců revolučního pořádku. Tento pohled se podle ruského prezidenta přežil.

"Přišel čas vrátit milici její dřívější jméno a označovat orgány veřejného pořádku za policii," prohlásil Medveděv.

Milice se v Rusku objevila ještě před bolševickou revolucí, těsně po svržení carského režimu v únoru 1917. Na výzvy nově zakládaných sovětů začaly tehdy v ruských městech vznikat "dělnicko-rolnické" oddíly domobrany a ochrany veřejného pořádku, které většinou řídili a ovládali bolševici.

Po převratu v říjnu 1917 a vzniku prvního sovětského ministerstva vnitra (lidového komisariátu vnitra - NKVD) se pojmenování "milice" stalo oficiálním názvem.

Úplně první policisté se v ulicích ruských měst objevili v 17. století z příkazu cara Petra I. V prvních letech jejich existence patřil k jejich povinnostem i úklid a čištění ulic.

Medveděv dnes oznámil, že v sobotu bude zveřejněn návrh nového policejního zákona, který se má stát páteří rozsáhlé reformy orgánů ministerstva vnitra. Zákon bude vystaven na internetu a veřejnost bude mít možnost se k němu vyjádřit do poloviny září. Reforma orgánů vnitra má být dokončena do konce příštího roku.

Studenti oboru milicionářského roku 1917 v Rusku.V novém zákoně o policii má být přesně vymezena pravomoc policejních sborů, zejména při použití síly. Novela má podpořit profesionalitu policistů a některé jejich povinnosti přenést na místní správní orgány. Policisty má zbavit nadměrné byrokracie a umožnit jim efektivnější boj se zločinem.

Kreml si od zákona slibuje především zvýšení prestiže ruské policie, která je prakticky denně vystavena tvrdým útokům veřejnosti a tisku za korupci, nekompetentnost a svévoli a v řadě případů i za opilství a násilnou kriminalitu.

Ve většině postsovětských států už před řadou let název "milice" zrušili, nicméně v některých zemích - například v Uzbekistánu nebo Kyrgyzstánu - stále existuje.

 

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ