Dříve mocní oligarchové bojují kvůli ohromným dluhům o přežití. Putinova vláda totiž varovala, že žádné další záchranné injekce už jejich podniky nedostanou.
Padající ceny surovin přiměly podnikatele, které si dříve brali ohromné půjčky na expanzi svých společností, úpěnlivě prosit své západní věřitele, aby jim umožnili restrukturalizovat splátky.
Mnozí ruští oligarchové postavili své bohatství na ropných nebo ocelářských společnostech, ale poté, co ceny surovin začaly kvůli světové finanční krizi klesat, se dostali do potíží. Nyní hledají spásu z rukou státu.
ČTĚTE TAKÉ: Rusko děsí nárůst zločinnosti během krize
Exodus ze Stalinova severu. Ani ropa a uhlí nepomůžou
"Nynější surovinoví oligarchové nemají zdroje na to, aby spláceli své dluhy. Jejich osud tedy zcela závisí na Vladimíru Putinovi," říká Oleg Kiselyov z Ruské unie továrníků a podnikatelů, jinak známé také jako Unie oligarchů.
Ruský soukromý sektor má asi tak 500 miliard dolarů dluhů, z toho 130 miliard má být podle centrální banky splaceno letos.
První Putinův místopředseda Igor Šuvalov v úterý řekl, že mnoho firem nedokáže splácet své dluhy, ale že ruský stát jejich závazky nepřevezme.
Vysoce postavené bankovní zdroje uvádějí, že vláda se možná snaží přimět oligarchy, aby převedli do Ruska zahraniční fondy. Věří, že stát nakonec bude muset některé dluhy převzít, a to za výhodnou cenu. Jedině tak bude totiž moci zajistit sociální a ekonomickou stabilitu.
Dostanou peníze pro důchodce?
"Rusko se dostalo na křižovatku. Mnoho oligarchů prakticky zkrachovalo a z potíží se nedokáží vyhrabat sami. Dostanou peníze, které byly určeny pro ruské důchodce? To je otázka, kterou teď bude muset stát řešit," říká vysoce postavený bankéř, který promluvil pod podmínkou anonymity.
Minulý rok byl pro oligarchy vůbec nejhorší od doby, co se vynořili jako nová ruská nejbohatší třída po divoké privatizaci na začátku devadesátých let.
Největší hliníkářská společnost na světě, United Company RUSAL, minulý týden oznámila, že se jí podařilo dosáhnout dohody s většinou věřitelů. Dva měsíce bude nyní platit jen snížené splátky. Společnost kontrolovaná oligarchou Olegem Deripaskou zaměstnává devadesát tisíc lidí. Má 14 miliard dolarů dluhů, ale podle Deripasky nepotřebuje státní pomoc.
Jmění dalšího oligarchy, Vladimíra Jevtušenkova, se během minulého roku smrsklo o devadesát procent na 1,2 miliardy dolarů.
„Nakonec to dopadne tak, že část majetků připadne státu, část západním věřitelům a zbytek zůstane oligarchům. Někteří se tak můžou ocitnout i na nule," říká Kiselyov.
Foto: Reuters