Ruští potápěči se dostali ke kajutě s mrtvými dětmi

Zahraničí
12. 7. 2011 11:02
Potápěči mají těžkou práci, nevidí dál než na metr.
Potápěči mají těžkou práci, nevidí dál než na metr.

Záchranáři začali vyprošťovat těla mrtvých dětí ze společenské kajuty na přídi potopené ruské výletní lodi Bulgarija. "Potápěči se pustili do práce. Z kajuty vytáhli pět dětských těl," řekl agentuře RIA Novosti člen operativního štábu. V kabině se podle odhadů může nalézat až pět desítek mrtvých dětí. Víkendové neštěstí na Volze, největší za čtvrt století, si vyžádalo více než stovku lidských životů.

Výletní loď, postavená v roce 1955 v bývalém Československu, se v neděli potopila na řece Volze nedaleko Kazaně, správního střediska Tatarstánu. Rusko dnes za oběti neštěstí drží státní smutek. Vlajky jsou na půl žerdi, zrušeny jsou zábavné pořady, v chrámech se slouží bohoslužby na památku obětí, kterých může být až 129. V okolí Kazaně začali pohřbívat mrtvé, na místě katastrofy hlava autonomní republiky a pozůstalí pustili po vodě věnce.

Bilance neštěstí dosud není definitivní, protože údaje o počtu osob na palubě, a tedy i o počtu zmařených životů se rozcházejí a potápěči stále pátrají v kalné vodě ve vraku po nezvěstných.

Podle ministerstva pro mimořádné události se zachránilo jen 79 z 208 lidí na palubě, včetně nezaregistrovaných cestujících, a doposud se podařilo identifikovat 41 z více než šedesátky vylovených těl, včetně kapitána lodi. Podle agentury RIA Novosti však čtyři pasažéři, vedení v seznamech, nakonec na loď nenastoupili.

Ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu nařídil propátrat říční ostrovy a břehy až 30 kilometrů po proudu. Na jednom z ostrovů byla nalezena mrtvola ženy, zatím však není jasné, zda pocházela z lodi.


Odpověď na otázku o příčinách zkázy zřejmě dá až vyzdvižení vraku z téměř dvacetimetrové hlubiny; tuto operaci chystají v příštích dnech stejní armádní experti, kteří už vyzdvihli ze dna Barentsova moře jadernou ponorku Kursk. Vyšetřovatelé předběžně vinu za nedělní neštěstí připisují především špatnému technickému stavu letité výletní lodi. Média spekulují i o dalších možných faktorech katastrofy, včetně počasí a chyb posádky.

Flotila vraků

Ruský prezident Dmitrij Medveděv ještě v pondělí nařídil kompletní prověrku dalších plavidel pro přepravu cestujících, protože se lze obávat, že Bulgarija nebyla výjimkou, pokud jde o technické problémy. Řada lodí na ruských řekách je stará několik dekád, hlavně se ale zanedbává údržba.

Podle dnešního komentáře listu Vedomosti však prezidentův pokyn zkontrolovat plavidla, podobně jako zákaz letů letounů typů Tu-134 a An-24 po posledních nehodách, naprosto neodpovídá skutečným rozměrům problému s katastrofálně opotřebovanou dopravní infrastrukturou, která místo jednorázových zákazů a kontrol vyžaduje zásadní modernizaci. Nemělo by to však dopadnout jako v případě vládního programu "šrotovného", vinou kterého na ruské silnice, kde každým rokem umírá ještě více lidí než ve vodě či vzduchu, vyjela nová porce konstrukčně zastaralých vozidel z domácích automobilek.

Autor: ČTK Foto: Profimedia , Ministerstvo pro mimořádné situace Tatarstánu

Další čtení

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ