Ruští vězni dostanou ultrazvuk i solária

Zahraničí
10. 11. 2010 19:15
Největší moskevská věznice, Butyrka.
Největší moskevská věznice, Butyrka.

Věznice v Rusku jsou nechvalně proslulé mizernými podmínkami, mají přeplněné kapacity a zdravotní služby jsou strašlivé. Smrt právníka Sergeje Magnitského ale před rokem konečně zvýšila pozornost veřejnosti i úřadů.

Sedmatřicetiletý Magnitský strávil poslední měsíce svého života v moskevském vězení Butyrka, píše britský Telegraph. Zda byl Magnitský ve vazbě protiprávně, je jiná otázka, podle jeho obhájců se mu však i přes opakované žádosti nedostalo lékařské péči. Za rok věznění se mu objevily žlučníkové kameny a zánět slinivky, ale doktoři ho považovali za simulanta a předepsali mu jen tišící prostředky, pokud ho rovnou neposílali na psychiatrii. Federální vězeňská služba potom nezvykle přiznala částečnou odpovědnost za jeho smrt.

Letos také oznámila, že takřka polovina ruských trestanců je nemocná, mnoho z nich je infikováno virem HIV nebo tuberkulózou. Vězeňská služba vidí hlavní problém v zastaralém lékařském vybavení.  

Někdejší carský žalář Butyrka se z Magnitského kauzy poučil a zavádí pro vězně alespoň některá zlepšení. „Zřizujeme dodatečné lékařské služby," řekl šéf věznice Sergej Teljatnikov státnímu rádiu Vesti. „Zavedeme dokonce solária."

Ta by měla ke zlepšení zdravotního stavu vězňů přispívat od konce roku, později by mohly přibýt i další v podstatě lázeňské procedury jako bahenní koupele. Zásadním zlepšení má být také ultrazvuk ke kontrole zdraví vězňů - právě jeho absenci považují Magnitského přívrženci za zásadní.

Ale nejen o fyzické zdraví trestanců chce ředitel Teljatnikov pečovat - pro zlepšení duševních stavů jim zařídí přístup na Skype, s nímž mohou přes internet telefonovat svým blízkým.

(Ne)slavná historie pevnosti Butyrka

Kozácká pevnost Butyrka „hostila" trestance už od dob Kateřiny Veliké, nová budova stojí od roku 1879. Prvním vězněm byl v roce 1774 kozácký rebel Jemeljan Pugačov, na seznamu dál najdeme třeba polské povstalce z roku 1863, literáty Izaaka Babela, Alexandra Majakovského či Alexandra Solženicyna, ale i zakladatele prapředka KGB Felixe Dzeržinského nebo raketového konstruktéra Sergeje Koroljova. Pro mnohé byla přestupní stanici před sibiřskými gulagy. V roce 1908 zde předvedl své triky kouzelník Harry Houdini, za 28 minut se osvobodil z řetězů, vylezl z bedny zamčené visacím zámkem a překonal mříže cely.

Dnes je Butyrka největším nápravným zařízením v Moskvě.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ