Skandál ruské církve. Sex se seminaristy se "záštitou" školy

Zahraničí
22. 1. 2014 07:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Prokuratura povolžského Tatarstánu vyšetřuje případ sexuálního násilí v řadách pravoslavných popů. Podezření podle serveru Lenta padlo na prorektora kazaňského pravoslavného semináře igumena (opata) Kirilla, který byl odpovědný za vzdělávání mladých seminaristů. Do jejich znásilňování bylo ale podle zpráv místních médií zapleteno celé vedení školy.

Skandál se začal rodit v polovině prosince, kdy vedení ruské pravoslavné církve provedlo v kazaňském semináři nečekanou kontrolu. Později se ukázalo, že zásah moskevského patriarchátu vyvolaly opakované stížnosti studentů, kteří se stali obětí sexuálního násilí.

Pod stížnost se údajně podepsala většina seminaristů. Skandál propukl v okamžiku, kdy vyšlo najevo, že orgií se údajně účastnilo prakticky celé vedení školy.

Igumen Kirill byl církevní vrchností suspendován, i když svou vinu popírá. Ostatní hodnostáři ve svých úřadech zůstali, přestože důkazy proti nim jsou podle kritiků pádné. Shovívavost je údajně dílem nátlaku "homosexuální lobby" v pravoslavné církvi.

Poměrům v kazaňském semináři se na svém blogu věnoval jáhen Andrej Kurajev, který byl koncem prosince vyloučen z moskevské duchovní akademie. Vyhazov přišel krátce poté, co v jednom ze svých příspěvků zveřejnil informaci o stíhání igumena Kirilla.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ