Ruské bolesti
Šlendrián a korupce v Putinově prestižním vesmírném přístavu
17.09.2014 06:45
Je to prestižní projekt šéfa Kremlu. Už příští rok chce Rusko otevřít nedaleko hranic s Čínou kosmodrom Vostočnyj. Nehledě na ekonomické potíže související s anexí Krymu vyčlenila Moskva na projekt 50 miliard rublů (více než 20 miliard Kč.). Staveniště se ale, jak je to v Ruské federaci časté, utápí ve šlendriánu a korupci. Poměry na Vostočném už vyšetřuje tajná služba a někteří lidé možná skončí ve vězení.
Kosmodrom se má stát novým centrem ruských vesmírných letů, z něhož má v budoucnu stoupat k oblakům celá paleta nosných raket a satelitů.
"Naše vlastní kosmická infrastruktura a moderní síť kosmodromů umožní Rusku posílit pozici přední vesmírné supermocnosti a zajistí mu nezávislost ve vesmírné činnosti," řekl Putin, který minulý týden uskutečnil nad staveništěm inspekční let v helikoptéře a setkal se s těmi, kdo kosmodrom v Amurské oblasti doslova vydupávají ze země.
Za pronájem kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu platí Rusko ročně v přepočtu zhruba 2,3 miliardy korun. Přitom smí z Bajkonuru uskutečnit je omezený počet startů.
"V budoucnu se kapacita kosmodromu rozšíří, aby posloužil programům na průzkum Měsíce, Marsu a dalších vesmírných objektů," dodal. Projekt dosud ale provázejí skandály a kriticky a pochybovačně se o jeho realizaci vyjadřuje i domácí tisk.
Kvůli zdržením na mamutím staveništi hrozí, že kosmodrom nebude příští rok otevřen. Také u financování leccos neklape a "zavání". Putinovu návštěvu na kosmodromu tak ruští novináři hodnotili i jako snahu udělat přímo na místě pořádek. Prezident mluvil otevřeně o "polozločineckých machinacích". To byla i pro ruskou veřejnost, která je zvyklá na korupci na všech stupních téměř jako součást života, poměrně silná slova.
Vicepremiér Dmitrij Rogozin, který má v popisu práce armádu a vesmírné lety, zapojil do vyšetřování poměrů na kosmodromu nejen nejvyšší kontrolní účetní úřad, jak je obvyklé, ale také ministerstvo vnitra, generální prokuraturu a vnitřní tajnou službu FSB.
U Putina má Vostočnyj nejvyšší prioritu a zdržení v jeho realizaci nehodlá trpět. To platí nejen pro technická zařízení a nosné rakety, které by měli splňovat maximální nároky na efektivitu a spolehlivost, ale i pro sociální infrastrukturu.
Neboť jen tehdy, když bude v těchto spíše odlehlých končinách dostatečně komfortní bydlení, školy, jesle, zdravotnická zařízení a nákupní možnosti, přitáhne kosmodrom mladé a vysoce kvalifikované lidi.
Putin si "podal" i šéfa kosmické agentury Roskosmos, Olega Ostapenka, který je za projekt fakticky odpovědný. Jak je možné, že na staveništi působí jen asi šest tisíc lidí, když Ostapenko sám předtím tvrdil, že jich bude potřeba být 12 tisíc až 15 tisíc?
A proč je rozestavěno teprve osm ze čtyřiceti obytných bloků?
Ostapenko hovoří o problémech s financemi, obstaráváním materiálu a získáváním pracovníků. Současně ujišťuje, že od startovací rampy se odlepí první raketa Sojuz 2 už příští rok, jak je plánováno.
Ostapenkovi to ale tak jako tak nepomohlo. Vicepremiér Rogozin ho z projektu Vostočnyj stáhl.
Rogozin současně prohlásil, že s okamžitou platností začíná osobně koordinovat a kontrolovat všechny práce na staveništi. Dosavadní kontrola přes computer z Moskvy vzdálené půlšestého tisíce kilometrů zjevně nefungovala.
Rogozin se teď viditelně snaží uchlácholit Putina hektickou akčností. Tvrdá opatření hrozí všem, kdo nesou za zdržení stavby odpovědnost. Současně hodlá přísně vyšetřit porušování finanční disciplíny.
Prezident Putin mezitím schválil plán na vyvinutí super těžké rakety, jež má být schopná dopravit na oběžnou dráhu kolem Země náklad o hmotnosti 120 až 150 tun. Kdyby Rusové takový nosič vyvinuli, překonali by tím rekord, který drží americká raketa Saturn V. Ta na nízkou oběžnou dráhu kolem Země vynesla 118tunový náklad.
Práce na novém ruském nosiči ale podle Rogozinova prohlášení nezačnou ihned. Nejdříve budou dokončeny všechny chystané třídy raket Angara, které mají nahradit stávající rakety Sojuz a Proton.
Letos v červenci Rusko uskutečnilo první zkušební let Angary, který byl zároveň prvním letem zcela nové ruské rakety od sovětských dob. Z ještě nedokončeného kosmodromu Vostočnyj má Angara poprvé odstartovat příští rok, v roce 2018 se počítá s prvním pilotovaným startem.
V Vostočného navíc nejde "jen" o v budoucnu nejdůležitější rus ký kosmodrom, ale také o realizaci nového vědeckého a ekonomického centra ve východní Asii, které se soustředí kolem budoucího hightech města Ciolkovskij. Plánuje se, že v něm bude žít až 300 tisíc lidí.
Nový kosmodrom vzniká na celkové ploše 700 kilometrů čtverečních. Jeho administrativním centerm je město Uglegorsk o šesti tisících duší, které je ale zatím cizincům ještě uzavřeno. Od roku 1962 tam byla rozmístěna divize startegických raketových jednotek, která byla později zrušena v rámci dohody SALT-2.
Po roce 1992 odsud odstartovalo několik nosných raket. Základní kámen nového kosmodromu položil roku 2010 osobně Putin, který oblastí projížděl v malém, ostře žlutém voze značky Lada. Akce vzbudila slušnou pozornost i v zahraničí.
Jednotlivé části vesmírného přístavu spojí 115 kilometrů silnic a 125 kilometrů železničních kolejí. První start rakety z kosmodromu se plánuje na příští rok, celkově dokončen má být roku 2020.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.