Stoltenberg: NATO a Rusko mají rozdílné pohledy na ukrajinskou krizi

Zahraničí
26. 10. 2017 15:57
Ukrajinští vojáci na hlídce u humanitárního centra u Avdijivky.
Ukrajinští vojáci na hlídce u humanitárního centra u Avdijivky.

Severoatlantická aliance a Rusko mají nadále zásadně rozdílné pohledy na ukrajinskou krizi a možné způsoby jejího řešení. Po třetím letošním jednání Rady NATO-Rusko to řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Konflikt na Ukrajině má podle něj nadále zásadní dopad na stabilitu euroatlantického regionu a je hlavním důvodem nynější velmi chladné podoby vzájemných vztahů NATO a Ruska.

Situace na Ukrajině je podle Stoltenberga nadále "křehká", pokračuje porušování příměří a blízko dělicí linie jsou nadále těžké zbraně. Zlepšení bezpečnostní situace je přitom prvním předpokladem k plnému prosazení mírových dohod z Minsku, upozornil generální tajemník aliance.

Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.Stoltenberg upozornil, že stále existují překážky pro práci inspektorů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), včetně možností jejich dostupu k oficiální ukrajinsko-ruské hranici.

Ukrajina nebyla jediným tématem čtvrteční, v pořadí letos třetí schůzky Rady NATO-Rusko, uvedl Stoltenberg. Velvyslanci aliančních zemí se svým ruským protějškem Alexandrem Gruškem probírali také vývoj v Afghánistánu, s ohledem na hrozbu terorismu. "Naše analýzy se výrazně odlišují," zhodnotil Stoltenberg diskusi, obě strany ale podle něj mají zájem na zajištění stability a bezpečnosti Afghánistánu.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Mayo Virginia, Maloletka Evgeniy

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ