Ve východoukrajinském Doněcku propukly nové boje mezi proruskými povstalci a ukrajinskými vládními silami. Vše začalo ráno, když separatisté pronikli do areálu doněckého mezinárodního letiště, které bylo dosud pod kontrolou armády. Vojáci zareagovali protiútokem.
Informace o situaci se rozcházejí, podle některých zdrojů rebelové letiště opustili, podle jiných mají naopak areál pod kontrolou a armáda přerušila nálety. Během dne se rozhořely střety i na jiných místech města, včetně hlavního nádraží, odkud jsou hlášeni dva mrtví.
Podle agentury Interfax útok na letiště začal nad ránem, kdy do areálu dorazilo několik desítek ozbrojenců. Jménem povstalecké Doněcké lidové republiky vyzvali ukrajinské vojáky, aby letiště opustili. Z mezinárodních spojů měl dnes Doněck odbavovat letecké linky z Dubaje, Mnichova a Kréty.
Následoval útok na letiště, při němž povstalci použili velkorážné kulomety, minomety a granátomety. Podle očitých svědků se intenzivně bojovalo i v době, kdy nad přistávací plochou kroužila civilní letadla.
Ukrajinská armáda odpověděla nasazením stíhacích a bombardovacích letounů a bojových vrtulníků. Podle místních novinářů se povstalcům jeden vrtulník podařilo sestřelit. Nebe nad Doněckem křižovaly mimo jiné stíhací letouny Su-27. Nad letištěm stoupal černý dým a v okolí se rozléhaly výstřely ze samopalů.
List Ukrajinska pravda napsal, že ukrajinské velení zahájilo v Doněcku "protiteroristickou operaci", což je termín používaný Kyjevem pro akce namířené proti ozbrojeným povstaleckým skupinám. Povstalci dostali ultimátum, aby složili zbraně a vzdali se armádním jednotkám. Protože to odmítli, zahájila vojska s podporou letectva útok. Po výstražné palbě z letounu Su-27 zasadil vzbouřencům několik leteckých úderů letoun MiG-29, uvedl ukrajinský list. Armáda zničila několik palebných postů separatistů a akce si vyžádala oběti, napsal bez dalších podrobností.
Podle televize Espreso letecké údery vnesly do řad separatistů chaos. Když se do operace zapojil výsadek ukrajinských parašutistů, část povstalců letiště vyklidila a ukryla se v okolní civilní zástavbě.
Nicméně vedení vzbouřenců podle agentury Interfax na Twitteru později oznámilo, že "lidová armáda Doněcké lidové republiky" obnovila kontrolu nad letištěm a že letecké údery vládních sil jsou zatím přerušeny.
Odpoledne se rozhořely střety i kolem doněckého železničního nádraží. Ruská tisková agentura ITAR-TASS informovala o přestřelce provázené výbuchy, zatímco ukrajinská média psala o evakuaci administrativní budovy kvůli sérií výstřelů, které na ni někdo vypálil. V budově později zřejmě jeden z projektilů způsobil požár. Vlaková doprava z Doněcka i do města prý ale pokračuje podle jízdního řádu. Vzbouřenci podle agentury Interfax oznámili, že o život přišli nejméně dva lidé a jedno dítě utrpělo zranění.
Pod palbu ostřelovačů se podle agentury ITAR-TASS nedaleko letiště dostala skupina ruských a zahraničních novinářů, kteří kvůli křížové palbě nemohli místo přestřelky opustit.
Podle povstaleckých vůdců, na jejichž informace se odvolávají ruská média, dnes tři vrtulníky ukrajinské armády ostřelovaly i areál doněckého strojírenského závodu Točmaš. Nejméně jeden člověk byl přitom zraněn. O důvodech akce se média nezmiňují. Dopravu v centru Doněcka zablokovala policie a přístupové silnice k letišti jsou uzavřeny. Ve městě nefunguje mobilní síť.
Ukrajinská správa civilního letectví během dne oznámila, že doněcké letiště Sergeje Prokofjeva dočasně zastavuje provoz. Letoví dispečeři opustili řídící věž a odmítli převzít odpovědnost za provoz. "Nad letištěm létají jen vojenské letouny, a ty si dělají, co chtějí," řekl agentuře Unian jeden z dispečerů.
Doněcké letiště bylo terčem útoku povstalců už několikrát. Jednotky armády a Národní gardy útoky zatím vždy odrazily, armádní hlídky byly v posledních týdnech rozmístěny v letištním terminálu i podél ranvejí.