Topolánek chtěl zlepšit vztahy s Gruzií
12.05.2007 20:13
Český premiér Mirek Topolánek, který v sobotu zakončil třídenní oficiální návštěvu Gruzie, po setkání s prezidentem Michailem Saakašvilim v letadle cestou zpět do Prahy řekl, že cílem jeho návštěvy bylo zlepšit vztahy s Gruzií, nikoli zhoršit vztahy s Ruskem. Reagoval tak na dotaz, zda s prezidentem diskutoval i o problému odštěpeneckých oblastí Jižní Osetie a Abcházie, které podporuje Rusko.
Setkání se Saakašvilim bylo dohodnuto až na poslední chvíli, prezident kvůli němu urychlil návrat z Polska. Podle Topolánka spolu oba politici rozmlouvali o energetice, obchodu, zdravotnictví, o přibližování Gruzie k NATO a EU či o možnosti otevřít pro Gruzii zónu volného obchodu s EU. Nejzajímavější částí debaty byla podle českého ministerského předsedy, který v sobotu zavítal i do černomořského letoviska Batumi, geopolitická témata.
O tom, zda mezi nimi byla i otázka zmiňovaných dvou sporných oblastí, které se od Gruzie v 90. letech jednostranně odštěpily a nyní usilují o úplné odtržení a případné připojení k Rusku, však odmítl hovořit. "Přijel jsem zlepšit vztahy s Gruzií, a ne zhoršit vztahy s Ruskem," prohlásil pouze. Zopakoval pak ale i svá páteční slova po jednání s gruzínským premiérem Zurabem Nogaidelim o ruské energetické politice. Ta je prý podle něj hrozbou pro tranzitní roli, kterou v energetice mají Gruzie a ČR podobnou.
V česko-ruských vztazích určité napětí vyvolává možnost, že by na českém území mohla stát část americké protiraketové základny, jejíž radarovou část by chtěly USA umístit v Brdech, a desítka antistřel v Polsku. Moskva tyto plány ostře kritizuje a hrozí zavedením adekvátních protiopatření.
Rozpory mezi Gruzií a Ruskem se kromě prozápadní politiky Tbilisi a jeho snah o přistoupení k NATO točí hlavně kolem Abcházie a Jižní Osetie. Saakašvili po nástupu do úřadu v roce 2004 slíbil, že obě oblasti vrátí pod gruzínskou vládu. Napětí se pak ještě přiostřilo, když loni na podzim Gruzie vyhostila čtyři ruské důstojníky kvůli podezření ze špionáže. Rusko v reakci přerušilo s Gruzií spojení a zavedlo proti ní hospodářskou blokádu.
Foto: Sedmík Robert
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.