Topolánek kritizoval ruskou energetickou politiku

Zahraničí
11. 5. 2007 13:09
Mirek Topolánek
Mirek Topolánek

Mirek TopolánekRusko využívá energetického tlaku ve své zahraniční politice. Česká republika by prý kvůli ruské energetické politice dokonce mohla přijít o roli tranzitní země. Po jednání se svým gruzínským protějškem Zurabem Nogaidelim to v Tbilisi řekl český premiér Mirek Topolánek.

ČR podle něj podporuje vstup Gruzie do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Hlavní část rozhovorů se ale týkala rozvoje obchodu. Diskutovalo se o možnosti dodávek zbraní Gruzii, například nepotřebné munice, čemuž se podle premiéra Česko nebude bránit.

"Já vnímám energetický tlak Ruské federace jako zahraničněpolitickou otázku, a to zcela rozhodně," prohlásil Topolánek. Jednalo se i o podobné tranzitní roli, kterou v energetických dodávkách obě země hrají a "o kterou díky energetické politice Ruské federace můžeme přijít", dodal v rozhovoru s ČTK a Českou televizí.

Vymanění se z energetické závislosti na Rusku je nyní jedním z hlavních témat, o nichž se jedná i v rámci EU. Vztahy mezi Moskvou a některými státy unie se v poslední době navíc poněkud zhoršily kvůli americkým plánům umístit ve střední Evropě protiraketovou základnu.

S Ruskem má problém i Gruzie. Moskvě vadí její prozápadní politika, rostoucí výdaje na obranu či její úmysly vstoupit do NATO. "Pokud mluvím s ruskými politiky, snažím se je přesvědčit, že přibližováním NATO k hranicím Ruské federace se spíše blíží prostor prosperity a bezpečí než naopak. To znamená - nemělo by to ohrožovat zájmy Ruské federace, pokud nejsou jiné, než si myslíme," uvedl k tomu český premiér.

Tbilisi zase obviňuje Moskvu z podpory separatistických oblastí na svém území - Jižní Osetie a Abcházie. "Dotkli jsme se samozřejmě i sousedství Gruzie a těch zamrzlých konfliktů, nebylo to ale určitě hlavní téma rozhovoru," poznamenal k této věci Topolánek.

Letouny na prodej 

Členem premiérovy delegace je i první náměstek ministryně obrany Martin Barták, který bude se zástupci Gruzie jednat o možném prodeji bojových letounů L-159. Topolánek ke zbrojním obchodům poznamenal, že Česko nemíní omezovat zbrojní dodávky do Gruzie. "V žádném případě nebudeme brzdit, pokud se bude jednat o nepotřebnou munici a o materiál, který je k dispozici a který stejně musíme prodávat nebo likvidovat. Gruzie je jednou z destinací, kde míníme tento obchod uskutečňovat," doplnil ministerský předseda. To by se nemuselo příliš zamlouvat Moskvě, která před dvěma lety kritizovala ČR, když Gruzii předala několik tun nepotřebné munice.

Patrně i kvůli tlaku Ruska by Gruzie chtěla vstoupit do NATO, což dnes Topolánek podpořil. Napětí mezi Moskvou a Tbilisi se ještě víc přiostřilo loni na podzim, když Gruzie vyhostila čtyři ruské důstojníky kvůli podezření ze špionáže. Rusko pak v reakci přerušilo spojení s Gruzií, vyhlásilo vůči ní hospodářskou blokádu a zostřilo postup vůči Gruzínům žijícím na ruském území. Stovky jich vyhostilo. Od začátku roku také zdvojnásobilo ceny plynu, který do Gruzie z Ruska proudí.

Se svým protějškem Topolánek jednal i o zóně volného obchodu, která by mohla usnadnit Gruzii vstup na evropský trh při současně probíhajícím embargu Ruské federace.
Topolánek je prvním českým premiérem v historii samostatné ČR, který Gruzii oficiálně navštívil. V Tbilisi, kam přiletěl ve čtvrtek z Pákistánu, zůstane do soboty, kdy by se měl v podvečer vrátit zpět do ČR.

Foto: Robert Sedmík

Další čtení

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ