Triumf rebelů
Tragické velení, chaos. V Debalceve Kyjev opět selhal
18.02.2015 17:25
Nad východoukrajinským Debalceve dnes zavlála vlajka doněckých separatistů. Město, které dlouhé týdny odolávalo povstaleckému obklíčení, padlo po soustředěném útoku vzbouřenců a podle kritiků i vinou chyb v ukrajinském armádním velení. Vzbouřenci tvrdí, že v debalcevském "kotli" zůstalo až tři tisíce mrtvých ukrajinských vojáků. Nemocnice v sousedním Artemivsku jsou plné zraněných, márnice plné mrtvých. Pád Debalceve vyvolal protesty Západu, Rusko naopak viní z krveprolití Kyjev.
Rozkaz vyklidit Debalceve dostaly ukrajinské jednotky dnes ráno od prezidenta Petra Porošenka, který ústup z města označil za "příklad efektivního velení". Vojáci podle prezidenta opustili město s veškerou výzbrojí. Armáda "dala povstalcům do zubů," když se pokoušeli Debalceve obklíčit, uvedla hlava státu.
Porážka ukrajinských vojsk v Debalceve dnes vyvolala tvrdou kritiku, která zaznívá na adresu kyjevského vojenského velení na sociálních sítích i na ukrajinských zpravodajských serverech.
Navzdory prohlášení prezidenta Petra Porošenka o "organizovaném a plánovitém" stažení jednotek je debalcevský ústup podle ukrajinské opozice a velitelů dobrovolnických praporů projevem chyb armádního velení.
"Měli jsme dost sil i bojových prostředků," komentoval ústup velitel domobraneckého praporu Donbas Semen Semenčenko. "Problémem je velení a koordinace, jsou na té nejhorší možné úrovni," dodal.
Podle tvrzení ustupujících vojáků nedostávaly oddíly na bojové linii dostatek posil, chaotický byl prý i ústup. Mnozí vojáci museli údajně frontu opustit pěšky, jiní ani nevěděli, zda jde o vyklizení pozic, nebo pravidelnou rotaci. "Řekli nám jen, že musíme odejít, protože naše jednotka má velké ztráty," řekl novinářům voják, který se představil jako Mykola.
Vedení Doněcké lidové republiky odhaduje počet ukrajinských vojáků zabitých v Debalceve na dva až tři tisíce. "Předpokládali jsme, že v obklíčení je deset tisíc mužů, až tři tisíce z nich přišly o život," řekl novinářům náměstek doněckého "ministra obrany" Eduard Basurin.
Odchod ukrajinských vojáků proběhl v bojových podmínkách, silnici z Debalceve do Artemivska povstalci ostřelovali z okolních výšin.
Ukrajinský generální štáb podle agentury Unian obvinil z neúspěšné obrany Debalceve dobrovolnický prapor Krivbas z Dněpropetrovska, který prý o své vůli opustil linii fronty.
"Ani slovo o tom, že neexistovalo velitelské spojení, že nepřicházely posily, technika, dělostřelectvo, že jsme museli mlčky sledovat umírání raněných, které nikdo neevakuoval, že velitel sektoru obrany beze stopy zmizel," kritizoval stanovisko generálního štábu velitel praporu Mykola Kolesnyk.
Podle mínění ukrajinských analytiků se obsazením Debalceve útočné úmysly separatistů nevyčerpaly. Nejistota panuje jen ohledně směru příštího útoku. Podle analytika Vadyma Denysenka dobytím Debalceve válka neskončí, útoky se podle něj soustředí na sever Luhanské a na jih Doněcké oblasti.
Příštím terčem separatistů a vojáků ruské armády bude podle Denysenka takzvaná Bachmutka, silnice vedoucí z povstaleckého Luhanska na severozápad směrem k Severodoněcku a Rubižnému. "Je to přímá cesta do Charkova," řekl Denysenko kyjevské televizi Espreso.
Další možností je tažení na přístav Mariupol, od jehož předměstí dělí nyní povstalecké oddíly 15 až 20 kilometrů.
Dobytím Mariupolu by se separatistům a hlavně Moskvě otevřela cesta podél azovského pobřeží přímo na anektovaný Krym, shodují se ukrajinští politologové.
Důrazné varování do Moskvy a Doněcka vyslal i šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Neochota separatistů respektovat příměří podle něj ohrožuje minské mírové dohody. "Vyzývám Rusko, aby skoncovalo s podporou separatistů a stáhlo své jednotky a zbraně z východu Ukrajiny v souladu s minskou dohodou," řekl Stoltenberg.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.