Pozlacená socha bývalého turkmenského diktátora Saparmurata Nijazova, která léta vévodila centru metropole Ašchabadu, byla přenesena na jižní předměstí. Jejím opětovným odhalením vrcholily oslavy 16. výročí vyhlášení neutrality.
Takzvaný Památník neutrality byl poprvé odhalen v roce 1998. Jeho horní část zdobí pozlacená socha prezidenta Nijazova, bývalého komunistického tajemníka, který před dvaceti lety stanul v čele nezávislého Turkmenistánu. Pozornost turkmenských i zahraničních médií budil fakt, že socha Nijazova byla umístěna na mobilním podstavci a otáčela se za sluncem.
Když Nijazov, jenž si nechal říkat Turkmenbaši ("Vůdce Turkmenů"), v prosinci 2006 nečekaně zemřel, stal se jeho nástupcem zubař Gurbanguli Berdymuhamedov, který do té doby pečoval o Nijazovův chrup. Berdymuhamedov začal postupně likvidovat systém Nijazovovy osobní moci a rozhodl i o likvidaci Památníku neutrality v centru hlavního města.
Pětasedmdesát metrů vysoký pomník však nebyl zcela odstraněn. Berdymuhamedov ho nechal rozebrat a přenést na jih Ašchabadu, kdy byl nyní podruhé slavnostně odhalen. K všeobecnému překvapení je ještě o 20 metrů větší, než byl původní monument, a socha Nijazova - stále na otočném podstavci - z něj nezmizela.
Osud památníku byl dlouho v Ašchabadu předmětem neveřejných spekulací a zároveň určitým barometrem politického programu prezidenta Berdymuhamedova. Předpokládalo se, že místo zpodobnění bývalého diktátora se na podstavci objeví některá historická postava z turkmenských dějin či neutrální symbol nezávislosti. Místo toho ale na Ašchabad - byť zpovzdálí - znovu pohlíží pozlacený Nijazov.
Podle opozice jde o další důkaz, že po několika nesmělých krocích směřujících proti Nijazovovu kultu Berdymuhamedov nakonec převzal diktátorské praktiky svého předchůdce. Zemi spravuje jednobarevný parlament zcela podřízený prezidentovi, média a soudy jsou plně pod kontrolou režimu. Aktivisté opozice jsou buď ve vězení, nebo v exilu v Rusku či západní Evropě.
Turkmenistán vyhlásil neutralitu 12. prosince 1995, jeho neutrální status schválilo v samostatné rezoluci Valné shromáždění OSN.