Vítězství ukrajinské zpěvačky Džamaly (psána též Jamala - pozn. red.) v Eurovizi se skladbou 1944 o deportacích krymských Tatarů za Stalina vyvolalo bouřlivé debaty o politickém vyznění populární písňové soutěže. Experti vidí klad v tom, že diváci z Ukrajiny a Ruska dali hodně hlasů reprezentantům sousední země. Současně ukrajinské elity využívají zpěvaččinu píseň k nastolení krymské otázky, napsal ruský internetový list Gazeta.ru.
Sama zpěvačka potvrdila, že její píseň je i o událostech roku 2014, kdy se Krym podle referenda, uspořádaného pod dohledem ruských vojáků, stal součástí Ruska.
Ruští diváci upozorňovali, že komentátoři nevysvětlili, o čem je Džamalina píseň, ačkoliv o obsahu jiných skladeb hovořili. Je možné, že organizátoři Eurovize raději mlčeli - vždyť pravidla soutěže zakazují zpívat na politické téma či s politickým podtextem. Ruské úřady výsledky Eurovize nijak nekomentovaly.
"Ukrajinská delegace se raduje. Vítězství Džamaly bylo pro všechny naprostým překvapením," zdrženlivě poznamenala ruská televize Pervyj kanal.
Zpěvačku už opěvují vůdci krymských Tatarů, naladění proti ruskému režimu. Jeden z vůdců zakázaného medžlisu - neoficiálního krymskotatarského parlamentu - Rafat Čubarov prohlásil, že Džamala vyhrála díky "stoupencům nezávislé Ukrajiny, spojencům krymských Tatarů". Podle expremiéra Arsenije Jaceňuka vítězství ukrajinské zpěvačky znamená, že "Krym bude ukrajinský".
Sami Rusové vyjádřili postoj tím, že Džamale dali deset bodů. "Lidové hlasování skutečně vyjádřilo potřebu usmíření," řekl politolog Konstantin Kalačev. Lituje, že se neví, kolik z hlasujících bylo Rusů a kolik Ukrajinců s ruským občanstvím či zástupců dalších národů, jimž Stalin ublížil, Kalmyků, Čečenců.
Předpokládá, že Rusové při hlasování pro Džamalu nevěnovali obsahu písně velkou pozornost. "Hlasovali spíše pro profesionální interpretaci krásné písně pohlednou zpěvačkou z ještě nedávno bratrské země," míní. "Hlasování potvrdilo, že existuje potřeba být dobrými sousedy. Vládnoucí kruhy obou zemí mají nad čím přemýšlet," dodal.
Ukrajinští diváci dali ruskému zástupci v soutěži Sergeji Lazarevovi nejvíce bodů, dvanáct.
"Experti se na základě ruských hlasů pro Džamalu a Ukrajinců hlasujících pro Lazareva mohou pokusit udělat závěry o přibližném počtu sympatizantů druhého národa, nesouhlasících s oficiální propagandou," míní Kalačev. "Současně z ukrajinské poroty nezískal Lazarev ani jediný hlas, stejně ani Džamala nedostala jediný hlas od ruské poroty. Přesně to vystihuje postoj elit," dodal.
Politolog Oleg Bondarenko míní, že ukrajinská podpora Rusa a ruská podpora Ukrajinky vypovídá o tom, že oba národy chtějí žít v míru. "Když tvrdí, že nikdy nebudeme bratry, je to pravda, protože jsme sestry," říká o vztahu obou zemí.
Nehledě na Lazarevovu popularitu je postoj ruských konzervativních kruhů ke zpěvákovi dosti rezervovaný. Přispěly k tomu před dvěma lety Lazarevovy skandální výroky o Krymu (distancující se od ruské anexe ukrajinského poloostrova - pozn. red.), k nimž zpěváka, jak sám uvedl, vyprovokovali ukrajinští novináři.
Rusko bude muset vyslat svého interpreta do příštího ročníku soutěže, který bude na Ukrajině, jinak hrozí sankce, jako v případě Arménie, která se v roce 2012 odmítla zúčastnit soutěže v nepřátelském Ázerbájdžánu.
"Kdyby se Eurovize konala na Ukrajině teď, poselství by znělo 'Usmiřme se!'. Ale těžko předvídat, co bude za rok," míní ukrajinský komentátor Denis Popovič.