Ukrajina by si přála zavřít Bospor ruským vojenským lodím

Zahraničí
29. 11. 2018 12:12
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ukrajina hodlá požádat Turecko, aby uzavřelo Bospor ruským vojenským lodím, uvedl ve čtvrtek velitel ukrajinského námořnictva. Podle tiskových agentur má jít o odpověď na nedělní incident u Kerčského průlivu, kde ruští pohraničníci ostřelovali a zadrželi tři ukrajinské vojenské lodě.

"Jsem přesvědčen, že světové společenství přece jen přijme rozhodnutí a uzná, že došlo k agresi proti ukrajinskému státu," uvedl admirál Ihor Vorončenko na kyjevské konferenci o námořní bezpečnosti. "V této souvislosti a v souvislosti s ustanoveními úmluvy z Montreux se budeme snažit žádat o uzavření úžiny Bospor v Turecku, aby Rusové okusili, jak porušují normy mezinárodního práva."

Konvence z Montreux z roku 1936 reguluje režim plavby v Bosporské úžině spojující Černé a Středozemní moře.

Turecko se snaží v rusko-ukrajinském sporu vystupovat jako prostředník. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek uvedl, že v telefonických rozhovorech se svým ruským a ukrajinským protějškem Vladimirem Putinem a Petrem Porošenkem jednal o možnosti tureckého zprostředkování ve sporu mezi oběma státy v Azovském moři. O situaci hodlá jednat také na summitu G20 v Argentině, kterého se zúčastní Putin a americký prezident Donald Trump.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/RonnyK

Další čtení

ilustrační foto

Imigrační agenti v USA postřelili další dva lidi. Policie dala ruce pryč

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 1. 2026 02:23
Tchaj-pej, Tchaj-wan

Trump: Je na čínském prezidentovi, co Čína udělá na Tchaj-wanu

Zahraničí
9. 1. 2026

Pět republikánů podpořilo návrh ztěžující Trumpovi další zásah ve Venezuele

Zahraničí
8. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ