Ukrajina: Šanci na <span>parlamentní křesla</span> má pět stran

Zahraničí
28. 9. 2007 12:00
Ukrajinský parlament
Ukrajinský parlament

Ukrajinský parlamentPodle průzkumů by se mohlo dostat do parlamentu v nedělních parlamentních volbách na Ukrajině pět stran. Kdo je vede a jaké mají cíle se dočtete v článku.

Strana regionů - Předsedou strany, která vyhrála loňské volby, je současný premiér Viktor Janukovyč (57), nad nímž během tzv. "oranžové revoluce" v roce 2004 zvítězil současný prezident Viktor Juščenko. Strana "modrých" má velkou podporu na průmyslovém a ruskojazyčném východě Ukrajiny.

Prosazuje sociální stát, slibuje zvýšení rodinných přídavků, stipendiích i žoldu. Evergreenem je požadavek, aby byla ruštiny druhým oficiálním jazykem. Dále má v programu těsnou spolupráci s Ruskem a zpomalení integrace do evropských struktur, třebaže v této otázce vůdce strany, bývalý úspěšný regionální politik Janukovyč, v poslední době zmírnil slovník.

Blok Julije Tymošenkové (BJuT) - Vůdčí osobností koalice založené v roce 2001 je bývalá premiérka Julije Tymošenková (47). Charismatická "první dáma oranžové revoluce" se po roce 2004 již několikrát nepohodla se svým spojencem Juščenkem, který ji v roce 2005 odvolal z funkce. V nedělních volbách sestavila vlastní kandidátku, ale po volbách opět počítají se spoluprací a v případě vítězství by se opět mohla stát premiérkou.

Tymošenková se zaměřuje hlavně na boj s korupcí, slibuje snížení daně z přidané hodnoty a zvýšení výdajů na sociální bydlení a na mateřské přídavky. Pověst "plynařské princezny", jak je kvůli své podnikatelské minulosti přezdívána, byla v minulosti pošramocena trestními stíháními, všechna byla nakonec zastavena.

Naše Ukrajina-Národní sebeobrana - Blok vznikl letos v červenci, kdy deset menších stran podporujících prezidenta Juščenka podepsalo deklaraci o sjednocení demokratických sil. Do jeho čela se postavil bývalý ministr obrany Jurij Lucenko a hlavní silou uskupení je strana Naše Ukrajina, kterou založil v roce 2001 Juščenko.

Koalice sdružuje široké spektrum sil od nacionalistických stran až po křesťanské demokraty. K hlavním bodům předvolebního programu patří přilákání zahraničních investorů, zvýšení dávek na děti, stažení ukrajinských jednotek z Iráku a zkrácení vojenské služby a zvýšení minimální mzdy.

Socialistická strana Ukrajiny (SPU) - Založena v roce 1991 bývalými komunisty. Hlavním bodem programu této strany je sociální spravedlnost. SPU je stabilním členem parlamentu, v jejím čele stojí Oleksandr Moroz (63). Tento bývalý komunista se zúčastnil zatím všech prezidentských voleb, vždy skončil třetí.

V revolučním roce 2004 podporoval s podmínkami Juščenka, po loňských volbách se nejprve domluvil na koalici s stranami "oranžové" koalice, později se ale dal na stranu proruského bloku tvořeného Stranou regionů premiéra Janukovyče a komunisty.

Komunistická strana Ukrajiny (KPU) - V srpnu 1991 byla zakázána kvůli podpoře konzervativců při pokusu o převrat v SSSR, zaregistrována byla opět v roce 1993. Do roku 2002 nejsilnější formace v parlamentu. Šéf strany Petro Symonenko (55) rád hovoří o "zlatých" časech SSSR a KPU má stále ve znaku hvězdu, srp a kladivo.

V programu již mnoho let klade důraz na sociální jistoty a předání moci "sovětům pracujících". Brojí také proti NATO a proti působení ukrajinských jednotek v zahraničí. Symonenko dvakrát kandidoval na prezidenta, v roce 1999 skončil druhý, v roce 2004 byl čtvrtý.

Na fotografii: Ukrajinský parlament, nedatováno

FOTO: nato.int

Autor: ČTK

Další čtení

Slovenský prezident a ministr obrany nastoupili na výcvik armádních záloh

Zahraničí
10. 7. 2025

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ