Ze své funkce byl dnes odvolán ukrajinský ministr obrany Jurij Jechanurov, věrný spojenec prozápadního prezidenta Viktora Juščenka. Parlament ho zbavil úřadu poté, co ho premiérka Julija Tymošenková obvinila z korupce a zpronevěry. Pro odchod ministra obrany se vyslovila drtivá většina poslanců - 363 ze 460.
Téměř jednomyslně toto rozhodnutí podpořil Blok Julije Tymošenkové a opoziční proruská Strana regionů.
Jechanurov byl jedním z mála oddaných spojenců prezidenta Juščenka ve vládě. Podle ukrajinské ústavy prezident jmenuje ministra obrany a zahraničí.
ČTĚTE TAKÉ: Ukrajinským mírotvorcům ve světě došly peníze
Juščenkovi se nechce z úřadu. Šance ve volbách má ale malé
Šéf Juščenkova úřadu zběhl k Tymošenkové
Finanční kontrola na ministerstvu obrany koncem května dala za pravdu obviněním premiérky, která vytkla ministerstvu korupci a zpronevěru.
Konkrétně se obvinění týkalo nákupu potravin a pohonných hmot pro armádu za ceny mnohem vyšší než tržní a neprůhledného odstoupení rozsáhlých pozemků.
Jechanurov obvinění odmítl a uvedl, že souvisí s prezidentskými volbami, které se budou konat příští rok v lednu. Boj o prezidentské křeslo již nyní silně vyhrocuje vztahy mezi premiérkou Tymošenkovou, která chce naplno rozehrát svoji kartu, a prezidentem Juščenkem, jehož silně oslabila série krizí na domácí scéně.
V ukrajinské vládě zůstávají po dnešním dni tři neobsazená křesla. V únoru podal demisi ministr financí Viktor Pynzenyk a v březnu byl odvolán ministr zahraničních věcí Volodymyr Ohryzko.
Poslanci odchod šéfa diplomacie odůvodnili nespokojeností s jeho prací, zejména údajně špatným výsledkem mezinárodního sporu o námořní hranici s Rumunskem v Černém moři a zhoršováním vztahů s Ruskem.
Velmi nejistá je i situace na ministerstvu vnitra, jehož šéf Jurij Lucenko podal v květnu demisi poté, co byl přistižen, jak řádí opilý na německém letišti, a byl zadržen policií. Jeho případ se zatím prošetřuje.
Foto: tisková služba EK, Reuters, ČTK/AP a ukrajinská armáda