USA schválily prodej raketových systémů HIMARS do Polska

Zahraničí
30. 11. 2018 11:14
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej raketových systémů HIMARS do Polska. Na twitteru to oznámil polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Agentura PAP odhaduje hodnotu připravované smlouvy na 655 milionů dolarů (zhruba 14,9 miliardy korun).

Podle americké Agentury pro obrannou spolupráci (DSCA), která je zodpovědná za prodej amerických zbraní do zahraničí, úřad schválil prodej 20 raketových systémů HIMARS. Jde o vysoce mobilní systém, který má doletovou vzdálenost až 300 kilometrů.

"Je to velký krok k uzavření smlouvy, která je pro polskou armádu přelomová," napsal dnes Blaszczak na twitteru.

Polsko je jedním z nejaktivnějších spojenců Washingtonu z evropských postkomunistických zemí a jako jeden z mála států splňuje požadavek NATO vynakládat na obranu alespoň dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). K dodržování tohoto závazku se snaží partnery v alianci přimět rovněž americký prezident Donald Trump.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/imago stock&people/imago stock&people

Další čtení

V Turecku se zřítilo letadlo s libyjským generálem, podle Tripolisu zahynul

Zahraničí
23. 12. 2025
ilustrační foto

V Litvě odsoudili tři Rusy za poškození pomníku hrdiny odboje

Zahraničí
Aktualizováno: 23. 12. 2025 15:05
ilustrační foto

Policie zadržela Gretu Thunbergovou. Za podporu Palestinců

Zahraničí
23. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV