Usmíření s Ankarou? Fajn, spojenectví ale nevěříme, píší Rusové

Zahraničí
10. 8. 2016 10:52
Ruský tisk komentuje setkání ruského prezidenta Putina s tureckým prezidentem Erdoganem.
Ruský tisk komentuje setkání ruského prezidenta Putina s tureckým prezidentem Erdoganem.

Petrohradská schůzka prezidentů Ruska a Turecka Vladimira Putina a Recepa Tayyipa Erdogana vedla k "rozmrazení" vztahů, které po loňském sestřelení ruského bombardéru klesly na bod mrazu, shodují se ruští komentátoři. Další vývoj mezi Moskvou a Ankarou však odhadují opatrně.

"Rusko-turecké usmíření na summitu v Petrohradu by nemělo budit neopodstatněné očekávání a přehnané iluze. Ve vztazích mezi Moskvou a Ankarou zůstává příliš mnoho problémů a rozporů, než aby se dalo mluvit o 'strategickém spojenectví'," píše komentátor listu Kommersant.

Hlavní problém vidí v diametrálně rozdílných postojích v syrském konfliktu: Putin sází na prezidenta Bašára Asada, o jehož svržení Erdogan usiluje. Podobně je tomu i ve vztahu k syrským Kurdům, kteří jsou pro Ankaru nepřáteli a pro Moskvu potenciální spojenci.

Další potíž podle deníku souvisí s arménsko-ázerbájdžánským konfliktem, ve kterém se Moskva kloní k Jerevanu, zatímco Ankara jednoznačně stojí na straně Baku. Moskva a Ankara si také konkurují v "bratrských" postsovětských republikách ve Střední Asii.

Problém představuje i skutečnost, že v Turecku působí vůči Moskvě otevřeně nepřátelské organizace, ať severokavkazské, anebo krymské. Přetrvává i "krize důvěry": ačkoliv se o tureckém sestřelení ruského letadla už veřejně nemluví, incident není zapomenut a Moskva si jistě udělala své závěry ohledně "spolehlivosti a předvídatelnosti tureckého vedení", upozornil Kommersant.

Závěrem dodal, že nynější sblížení je "ve značné míře vynucené" ochlazením vztahů obou zemí se Západem a jejich snahou vymanit se z mezinárodní izolace. Místo o strategickém partnerství se tak "dá spíše mluvit o jeho imitaci". Ale i to je obrovský pokrok od dob, kdy se oba státy ocitly na pokraji války.

Moskovskij komsomolec píše o výsledku petrohradského jednání jako o "alianci osamělých": Putin a Erdogan se najednou navzájem potřebují, aby se dostali z izolace a "trošku a zlehka" vydírali Západ. Sotva však lze uvěřit v dlouhodobější strategické spojenectví, na to jsou obě strany příliš rozdílné. Ale už sama představa takového spojenectví představuje prvotřídní "politický pendrek", jehož umné využití v diplomacii může zajistit značné výhody oběma stranám.

"Rusko poprvé za mnoho let dostalo příležitost vrazit klín do Severoatlantické aliance, jejímž je Turecko důležitým členem jako strážce přístupů k Černému moři. Odcizení mezi Ankarou, Washingtonem a Evropou zužuje manévrovací prostor NATO v regionu, který je pro Rusko klíčový. Odtrhnout Turecko od západního paktu se Rusku nepovede, ale ve spolupráci s Erdoganem může získat spoustu bodů," odhadl moskevský deník.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ABACA/AA

Další čtení

ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ