Uzbekistán <span>uzavírá hranice</span> s Kyrgyzstánem

Zahraničí
14. 6. 2010 17:30
Vypálené obydlí Uzbeků v Kyrgyzstánu.
Vypálené obydlí Uzbeků v Kyrgyzstánu.

Vypálené obydlí Uzbeků v Kyrgyzstánu.Uzbekistán uzavře své hranice pro uzbecké uprchlíky z Kyrgyzstánu. Zároveň se obrátil na mezinárodní společenství s výzvou o poskytnutí humanitární pomoci pro 45 tisíc dospělých Uzbeků a tisíce jejich dětí, které už přijal. Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB) zvažuje vyslání vojáků na jih Kyrgyzstánu k ukončení krvavých nepokojů.

Souhlas k tomu musí podle šéfa ruské Bezpečnostní rady Nikolaje Patruševa nyní dát šéfové šesti bývalých sovětských republik zastoupených v ODKB v čele s Ruskem, kteří se sešli na krizovém zasedání.

Uzbekové utíkají ze sousedního jižního Kyrgyzstánu před sílící vlnou etnických střetů, které si už vyžádaly nejméně 120 mrtvých a na 1600 zraněných.

"Dnes přestaneme přijímat uprchlíky z Kyrgyzstánu, protože je nemůžeme ubytovat a nemáme kapacity pro jejich přijetí," řekl uzbecký vicepremiér Abdulla Aripov. "Potřebujeme humanitární pomoc od jiných mezinárodních organizací."

ČTĚTE TAKÉ: Kyrgyzové a Uzbeci jsou na pokraji občanské války
                        Kyrgyzstán: nepokoje sílí, střelba bez varování povolena
                        Kyrgyzstán žádá Rusko o vojenskou pomoc, to odmítlo

Několik letadel s léky a obvazovým materiálem, poslanými Světovou zdravotnickou organizací, přistálo na letišti v kyrgyzském městě Oš, které je centrem násilností. Nákladní auta převážejí dodaný materiál do města pod ochranou tanků a bojových transportérů.

Desítky tun humanitární pomoci jsou podle velvyslanectví USA v Kyrgyzstánu připraveny k odeslání do Oše z americké vojenské základny Manas ležící u metropole Biškeku. Jde prý o stany, léky a potraviny.

Uzbečtí uprchlíci v Uzbekistánu.

Ozbrojené střety mezi Kyrgyzy a Uzbeky na jihu Kyrgyzstánu si už vyžádaly podle kyrgyzské prozatímní vlády nejméně 120 mrtvých a na 1600 zraněných. Informovalo o tom dnes kyrgyzské ministerstvo zdravotnictví. Podle Kyrgyzy pronásledovaných Uzbeků je ale jen v kyrgyzském Džalalabadu přes 700 mrtvých. Také podle údajů Mezinárodního výboru Červeného kříže, který má na místě své pracovníky, očití svědci tvrdí, že na pouhém jednom z mnoha hřbitovů bylo pohřbeno minimálně 100 lidí.

Nejhorší etnické nepokoje za několik desetiletí přivedly Kyrgyzstán na pokraj občanské války. Z centra nepokojů Oše prchají desetitisíce Uzbeků, hlavně starci, ženy a děti. Mladí Uzbekové prý zůstávají, aby chránili svůj majetek.

Zraněná kyrgyzská žena.Nad Oší přelétala kyrgyzská vojenská helikoptéra, která shazovala stovky letáků vyzývajících v obou jazycích k zastavení bojů. "Co to děláte? Zastavte se! Otevřete oči! Kyrgyzstán je váš domov, jestli nezastavíme boje, zničíme zemi," stojí na letácích.

Na jihu pokračuje rabování a žhářství. Skupiny mladých lidí kradou vše, od potravin až po televizory. Na ulicích není policie moc vidět, i když prozatímní vláda tvrdí, že většinu důležitých míst v Oši má pod kontrolou.

V džalalabadské oblasti, kam se nepokoje z Oše rozšířily, byl zatčen jeden z organizátorů násilností. Jde prý o známého místního politika, jehož identitu úřady kvůli vyšetřování tají. Celá oblast platí za baštu svrženého prezidenta Bakijeva, jehož stoupenci mezi Kyrgyzy novou prozatímní vládu neuznávají, zatímco místní Uzbekové ji údajně podporují.

Velké znepokojení nad vývojem v Kyrgyzstánu dnes vyjádřil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun a oznámil, že do Biškeku posílá svého zvláštního emisara. K obdobnému kroku sáhly také OBSE a Evropská unie.

Mapa.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ