Volební výsledek
V Jižní Osetii se kvůli rozladění z voleb střílí
30.11.2011 21:38
Varovnou střelbou do vzduchu se ve středu v Cchinvali jihoosetské vládní jednotky pokoušely rozehnat několikatisícovou demonstraci stoupenců vítězky nedělních prezidentských voleb, jejichž výsledky v úterý nejvyšší soud prohlásil za neplatné. Vůdkyně jihoosetské opozice Alla Džiojevová, kterou soud vyřadil z opakovaných voleb, se ve středu i tak prohlásila za prezidentku. "Chtějí nám vzít vítězství, nedovolíme jim to," řekla na shromáždění svých stoupenců a dodala, že sestaví novou vládu.
Džiojevová po sečtení hlasů z velké části volebních obvodů porazila svého protikandidáta Anatolije Bibilova podporovaného Moskvou. Bibilov obvinil svoji rivalku, že skupovala hlasy, přesvědčovala voliče v rozporu se zákonem a vyvíjela na ně nátlak. V pondělí ve věci zasáhl soud a prohlásil výsledky voleb za neplatné.
Na centrálním náměstí v Cchinvali ale navzdory zásahu armády zůstalo několik tisíc lidí, kteří jsou odhodláni tu nocovat. Čekali na příjezd vysoce postaveného emisara Moskvy, který má jihoosetský volební spor rozřešit. Trvají rovněž na tom, aby soudy co nejrychleji projednaly žalobu, kterou Džiojevová na zrušení voleb podala. Bývalého prezidenta Eduarda Kokojtyho, který je přemlouval k rozchodu, demonstranti vypískali.
Očekávaný arbitr z Kremlu nakonec do Jižní Osetie dorazil. Je jím zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Sergej Vinokurov, který podle agentury ITAR-TASS přicestoval do Cchinvali s oficiálním pověřením urovnat politickou krizi. Vinokurov se chce setkat s Kokojtym i s oběma kandidáty zrušených voleb Džiojevovou a Bibilovem.
Jihoosetský parlament dnes adresoval obyvatelstvu výzvu, v níž apeluje na rozum a občanskou odpovědnost. "Mítinky jen prohlubují rozkol ve společnosti a politické problémy neřeší. Vzájemně přijatelné východisko lze najít jen jednáním," praví se ve výzvě poslanců.
Podle ruských médií má volební souboj v Jižní Osetii operetní příchuť, ale jeho důsledky mohou být pro ruskou politiku na Kavkazu vážné. Provincie, která se po rusko-gruzínské válce v roce 2008 odtrhla jednostranně od Gruzie a dosud marně usiluje o mezinárodní uznání, stojí Moskvu miliardy rublů, protože se sama neuživí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.