Výsledky voleb
V Moskvě se k protivládní demonstraci sešly desetitisíce Rusů
24.12.2011 11:43 Aktualizováno 24.12. 13:27
Na masovou demonstraci v Moskvě proti výsledkům nedávných parlamentních voleb přišlo podle organizátorů 120 tisíc nespokojených Rusů. Ministerstvo vnitra ale podle agentury Interfax uvádí 29 tisíc účastníků. Protestující nesouhlasí s výsledkem hlasování, které údajně s podvody vyhrála kremelská strana Jednotné Rusko.
Demonstranty neodradily ani sníh a teploty pod bodem mrazu. Organizátoři, mezi kterými jsou předáci opozice i intelektuálové, před zahájením protestu očekávali až 100 tisíc lidí. Úřady povolily 50 tisíc protestujících.
Skutečnou účast je obtížné vyhodnotit, i tak je ale současná vlna protivládních protestů největší od rozpadu Sovětského svazu. Sacharovova třída, kde se akce koná, je schopná pojmout až 150 tisíc lidí. Známý blogger Alexej Navalnyj slíbil, že příště opozice do ulic přiláká milion Rusů.
Manifestaci vévodí veliká tribuna s heslem "Rusko bude svobodné!". Řada Rusů s sebou přinesla současné ruské vlajky, jiní přišli s někdejší imperiální zástavou a další s komunistickými symboly. Mnozí mají také balonky a transparenty. Atmosféra je podle Reuters uvolněná.
Nechceme Putina za prezidenta, znělo Moskvou
Během dne má vystoupit šestnáct řečníků, včetně bývalého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova, bloggera Alexeje Navalného, ruského rockera Jurije Ševčuka nebo spisovatele Borise Akunina. Reuters v této souvislosti poznamenal, že společný postoj k volbám k sobě přivedl liberály, nacionalisty, anarchisty, environmentalisty a městskou mládež.Dlouholetý spolupracovník premiéra a exprezidenta Vladimira Putina Alexej Kudrin, který v září přišel o křeslo ministra financí kvůli kritice prezidenta Dmitrije Medveděva, z tribuny vyzval k novým prodemokratickým zákonům. Rovněž se vyslovil pro vypsání nových voleb.
"Chcete, aby se Putin vrátil do prezidentského křesla?" dotázal se davu z tribuny spisovatel Akunin. Jako odpověď se mu dostalo pískání, křiku a sborově skandované "ne".
Kreml mezitím přislíbil zjednodušenou registraci politických stran, jakmile bude přijat potřebný zákon, uvedla podle Interfaxu kremelská mluvčí Natalja Timakovová. Dodala, že nový postup začne platit okamžitě po schválení v parlamentu.
Demonstrovalo se po celém Rusku
Nedemonstrovalo se pouze v Moskvě, vlna protestů prošla celým Ruskem od východu po západ v závislosti na časových pásmech. V Petrohradě demonstrovalo 1500 lidí, v Novosibirsku až 700 lidí a v Permu pět stovek. Rada pro lidská práva, poradní orgán prezidenta Dmitrije Medveděva, doporučila předsedovi volební komise Vladimiru Čurovovi, aby odstoupil; to je také jeden z požadavků protestujících.
Jen několik hodin před masovým moskevským protestem doporučila kremelská rada pro lidská práva Čurovovi, aby odstoupil. Rada podle tiskových agentur oznámila, že Čurov ztratil všechnu důvěru.
Zmíněné grémium také doporučilo Medveděvovi, aby po prosazení ohlášených reforem, které mají v zemi zajistit větší politickou svobodu, rychle vypsal nové volby. Prohlášení a doporučení rady ale nejsou závazná.
Vedoucí představitelé ruské opozice tvrdí, že parlamentní volby ze čtvrtého prosince byly zmanipulované. Vyzývají proto vládu, aby splnila pět požadavků. Kromě odstoupení předsedy volební komise chtějí svobození politických vězňů, zrušení výsledků voleb do parlamentu, povolení všech politických stran a uspořádání nových voleb. Volební výsledek vyvolal kritiku i v zahraničí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.