V Rusku byl nejspíš zavražděn další novinář, píše tisk
05.03.2007 14:45
Vojenský dopisovatel předního ruského hospodářského deníku Kommersant Ivan Safronov zemřel po pádu z okna. Některá pondělní média spekulují, že mohl být zavražděn kvůli svým kritickým článkům.
Safronov zahynul podle oficiálních zdrojů v pátek po pádu z okna domu, v němž v Moskvě bydlel. Jeho tělo našli krátce poté sousedé. Jelikož smrt vyšetřuje prokuratura, Kommersant a některá další média se domnívají, že by mohlo jít o vraždu.
"Teorie sebevraždy ve vyšetřování převládá, ale všichni, kdo Ivana Safronova znali, to kategoricky odmítají," píše ve svém pondělním vydání Kommersant.
Safronovovi kolegové a příbuzní jej líčí jako silného, optimistického člověka a jeho sebevraždu považují za nanejvýš nepravděpodobnou.
Safronov věděl zřejmě příliš mnoho
Safronov byl předtím, než začal v roce 1997 pracovat pro Kommersant, plukovníkem ruských vesmírných sil. Často popouzel úřady svými kritickými materiály a několikrát ho vyslýchala tajná policie FSB, která ho podezírala z vyzrazování státních tajemství. Žádné obvinění však proti němu nebylo vzneseno, protože Safronov byl schopen dokázat, že jeho články jsou založeny na informacích z dostupných zdrojů, napsal Kommersant.
Loni v prosinci rozhněval Safronov úřady, když jako první informoval o třetím po sobě jdoucím neúspěchu při odpálení nové mezikontinentální balistické rakety Bulava. Tu prezident Vladimir Putin vychvaluje jako základ jaderné moci Ruska v příštích letech. Úřady nikdy o neúspěšném odpálení raket neinformovaly.
Armáda a obranný průmysl je v Rusku nejspíš další "zakázané" téma
"Z nějakého důvodu jsou to žurnalisté, které nemají úřady v oblibě, kdo v této zemi umírají," píše ve svém pondělním vydání list Moskovskij Komsomolec. "Ivan Safronov byl jedním z nich. Věděl toho hodně o skutečné situaci v armádě a v obranném průmyslu a psal o tom."
Rusko patří k nejnebezpečnějším zemím pro žurnalisty a je pověstné útoky na reportéry píšící o korupci na oficiálních místech a jiné nešvary. Tento problém vyplul zřetelně na povrch loni v říjnu, kdy byla zavražděna Anna Politkovská, investigativní reportérka a nemilosrdná kritička porušování lidských práv v jihoruském Čečensku.
Podle lednové zprávy amerického Výboru na ochranu novinářů (CPJ) bylo v Rusku od roku 2006 zabito ve stylu nájemných vražd třináct ruských žurnalistů. Rusko je v posledních patnácti letech třetí nejnebezpečnější zemí pro novináře hned po Iráku a Alžírsku, upozornil CPJ.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.