Kriminalita v Rusku prudce roste jak mezi běžnými občany, tak i v armádě. Vyplývá to z informací ruských prokurátorů, které zazněly na středeční poradě v Moskvě.
Generální prokurátor Jurij Čajka na poradě řekl, že v prvním pololetí letošního roku se počet závažných trestných činů na území Ruska zvýšil o 13 procent. Na závažné trestné činnosti se stále více podílejí nezletilí pachatelé a mládež.
Čajka upozornil, že na růst kriminality má vliv rozšíření internetu a sociálních sítí. Poukázal přitom na nedostatečnou práci místních i celostátních orgánů při omezování dostupnosti "nebezpečných internetových zdrojů".
Stoupající tendenci má i kriminální statistika v armádě, upozornil na poradě vojenský generální prokurátor Sergej Fridinskij. V prvním pololetí se počet vražd spáchaných vojáky zvýšil o varujících 53 procent.
Podle Fridinského se navíc v armádě objevuje skoro dvakrát více úplatkářských případů než v minulosti. Drogová kriminalita se zvýšila o více než čtvrtinu. Nejčastějším motivem trestných činů v armádě je loupež.