Pět let po takzvané oranžové revoluci dnes Ukrajinci znovu hlasují o hlavě státu. Předešlé prezidentské volby v roce 2004 rozhodly masové protesty v ulicích a původní vítěz nakonec prohrál. I proto se tentokrát bude s napětím očekávat nejen výsledek hlasování, ale i povolební kroky obou kandidátů.
O nejvyšší úřad ve druhém kole soupeří šéf opoziční Strany regionů Viktor Janukovyč a dosavadní předsedkyně vlády Julija Tymošenková.
Za uplynulých pět let, kdy stál v čele země původně tak populární tandem prezidenta Viktora Juščenka a Tymošenkové, rozmělnila každodenní politická praxe ušlechtilé deklarace v malicherných sporech. Hospodářská krize vyvolala mezi voliči pocit rezignace. Na Ukrajině sílí obavy, že Evropa na ni zapomněla a nový prezident USA ji obětoval při námluvách s Moskvou.
ČTĚTE TAKÉ: Vedomosti: Ukrajina evropského typu bude pro Rusy přínos
Sterilní kampaň
Vyčerpávající tříměsíční volební kampaň přinesla v očích Ukrajinců stejně málo, jako uplynulé pětileté prezidentství vůdce demokratické revoluce Viktora Juščenka. Možná i proto v prvním kole 17. ledna o pohodlných deset procent zvítězil vůdce proruské opozice a poražený z roku 2004 Viktor Janukovyč.
Místo aby nedělní prezidentské volby zemi posílily o nového vůdce, podle místního tisku Ukrajinu nejspíš znovu rozdělí. Předpokládá se, že západní a centrální část Ukrajiny, historicky bližší evropským hodnotám, se i tentokrát přihlásí k Tymošenkové, zatímco východní a jižní Ukrajina, po staletí blízká ruskému impériu, bude hlasovat pro jejího soupeře. Západ se chce vůči Moskvě vymezit, východ preferuje sblížení.
Motiv Ruska v popředí
Rusko se tak na Ukrajině znovu stalo klíčovým volebním tématem. Do kampaně před druhým volebním kolem zasáhlo hned dvakrát. Poprvé když Kreml ukončil téměř půlroční diplomatickou blokádu Kyjeva a odeslal na Ukrajinu svého velvyslance, aby demonstroval úlevu nad odchodem dosavadního prezidenta Juščenka.
Podruhé svou zlobnou reakcí na vyhlášení problematického ukrajinského nacionalisty Stepana Bandery národním hrdinou. Oba kroky zřejmě ve volebních preferencích utvrdily jak stoupence spolupráce s Moskvou, tak i její odpůrce.
Charizmatická a komunikativní Tymošenková se během kampaně snažila rozšířit svou volební podporu o stoupence těch politiků, kteří v prvním kole neuspěli, a orientovali svůj program směrem k liberálním reformám. Její soupeř Janukovyč jako by byl jejím přesným opakem - robustní, nepříliš pružný politik, který vyrostl v partajních strukturách sovětské éry, má za sebou i dva kriminální prohřešky z dob raného mládí.
Pro druhé kolo mu volební podporu slíbil levicový blok a nepříliš vlivní ukrajinští komunisti. Hlavní oporu má však Janukovyč v kruzích bohatých podnikatelů na ruskojazyčném východě země.
Rozhodne milionář?
Aniž se nedělního hlasování jako kandidát přímo účastnil, stal se významným volebním hráčem ukrajinský milionář a bývalý ministr Serhyj Tyhypko. V prvním kole 17. ledna byl prvním nepostupujícím a získal tři miliony voličských hlasů. Jeho otevřeně manifestovaná podpora pro kteréhokoli z kandidátů by mohla výrazně ovlivnit hlasování.
Tyhypko nejprve jakékoli preference odmítal, aby nakonec připustil možnost povolební spolupráce s kterýmkoli z kandidátů. Zejména v případě vítězství Tymošenkové je považován za pravděpodobného příštího ministerského předsedu.
Těch několik málo předvolebních výzkumů, které byly na Ukrajině publikovány, dávalo ve druhém kole větší šance Janukovyčovi, který měl před Tymošenkovou náskok deset až patnáct procent. Přestože v prvním kole se výsledky průzkumů preferencí potvrdily, větší význam jim na Ukrajině nikdo nepřikládá. Volební rozhodování považují ukrajinská média za otevřené.
V Rusku samém je 77 procent obyvatel přesvědčeno, že volby na Ukrajině vyhraje Janukovyč. Zdá se, že v Moskvě vládne spokojenost hlavně s odchodem Juščenka.
Agentura ITAR-TASS ve shodě s kyjevskými komentátory nevylučuje, že neúspěch v nedělním hlasování bude pro kteréhokoli z kandidátů znamenat konec politické kariéry.
Volební podvody na scéně
V případě volebního patu černé scénáře předpokládají obviňování z masivních podvodů a "třetí volební kolo" v kyjevských ulicích nebo před ukrajinskými soudy. Podle sdělení kyjevských úřadů se hned několik politických stran uchází o právo uspořádat v pondělí po volbách na centrálním náměstí shromáždění svých příznivců, do Kyjeva se prý sjíždějí davy aktivistů.
Sám prezident Juščenko položertem připustil, že jeho prezidentský mandát možná nedělním hlasováním neskončí - bude prý v úřadu do té doby, než si Janukovyč s Tymošenkovou u soudů vyjasní, kdo vlastně prezidentské volby vyhrál.
Foto: ČTK/AP