Volby v Bělorusku vyhrál Alexandr Lukašenko

Zahraničí
20. 12. 2010 06:08
Alexandr Lukašenko se může radovat z vítězství ve volbách.
Alexandr Lukašenko se může radovat z vítězství ve volbách.

Nedělní prezidentské volby v Bělorusku vyhrál dosavadní nejvyšší představitel země Alexandr Lukašenko. Po sečtení všech odevzdaných hlasů obdržel 79,7 procenta, oznámila v pondělí ústřední volební komise s tím, že volební účast byla více než 90procentní.

Proti výsledkům demonstrovaly v ulicích tisíce lidí, podle některých zdrojů až desetitisíce. Policie je násilím rozehnala, řada lidí byla zraněna, stovky demonstrantů byly zatčeny.

Podle agenturních informací zadržely po demonstracích pořádkové síly nejméně čtyři z ostatních devíti kandidátů. Policie zatkla dokonce i několik novinářů.

Při střetech demonstrantů s bezpečnostními oddíly byl těžce zraněn opoziční prezidentský kandidát Uladzimir Njajklajev. Do nemocnice jej přišli policisté zatknout. Tato informace místních sdělovacích prostředků ale nebyla zatím potvrzena.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Vídeňská policie zabavila stovky kilogramů nelegální pyrotechniky

Zahraničí
31. 12. 2025

Americké úřady mají k zpracování pět mil. dokumentů o Epsteinovi, píše Reuters

Zahraničí
31. 12. 2025
ilustrační foto

Sydney přivítalo rok 2026 ohňostrojem a pietní akcí za oběti střelby

Zahraničí
31. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV