Z Ruska po pádu Sovětského svazu emigrovalo až 18 milionů lidí

Zahraničí
7. 10. 2016 13:00
Rudé náměstí v Moskvě (ilustrační foto).
Rudé náměstí v Moskvě (ilustrační foto).

Za poslední čtvrtstoletí z Ruska emigrovalo podle oficiálních statistik 4,5 milionu lidí, skutečný počet je ale podle nevládních organizací třikrát až čtyřikrát vyšší. Napsala to agentura Interfax s odvoláním na informace ruského Výboru občanských iniciativ (KGI). Rusové se nejčastěji stěhují do Německa, Spojených států, Izraele a Kanady.

Podle informací KGI, který v roce 2012 založil bývalý ruský ministr financí a vlivný národohospodář Alexej Kudrin, ve skutečnosti v daném období Rusko opustilo 13 až 18 milionů lidí. Podle úředních údajů v zemi žije 143,5 milionu obyvatel, takže se vystěhoval zhruba každý desátý.

Podle výboru nabývá problém emigrace nebezpečných rozměrů, protože země ztrácí intelektuální a sociálně ekonomický potenciál. V posledních letech vyjíždějí ze země stále častěji mladí, vysokoškolsky vzdělaní lidé.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Alexander Zemlianichenko

Další čtení

ilustrační foto

Ve vyschlém rybníku ve Francii se teplem aktivoval granát z druhé světové války

Zahraničí
15. 8. 2026
ilustrační foto

Indonésii zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně

Zahraničí
15. 8. 2026
Hormuzský průliv, ilustrační foto

Trump poznamenal, že po porážce Íránu prohlásí Hormuzský průliv za území USA

Zahraničí
14. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ