Zima a nezaměstnanost nutí <span>Rusy k protestům</span>

Zahraničí
30. 5. 2009 21:00
Obavy Kremlu. V Pikalevu vyšli nespokojení občané do ulic
Obavy Kremlu. V Pikalevu vyšli nespokojení občané do ulic

Obavy Kremlu. V Pikalevu vyšli nespokojení občané do ulic.Obavy Kremlu z důsledků hospodářské krize se v malém městečku poblíž Petrohradu staly skutečností. Rozzlobení obyvatelé Pikaleva vyšli do ulic, vynutili si vstup do kanceláře starosti a požadovali zlepšení životních podmínek ve městě, kde kvůli krachu továren přestalo fungovat topení a netekla teplá voda.

Tři nejdůležitější továrny, které zaměstnávaly velkou část z asi dvaceti tisíc obyvatel městečka, světový pokles ekonomiky těžce zasáhl. Dvě už před několika měsíci zavřely brány. Třetí podnik zaměstnává dělníky jen na kratší směny.

Zhruba polovina zaměstnanců má ale i tak nucené neplacené volno. Ti, kteří stále pracují, nedostali už skoro tři měsíce mzdu, píše britský list The Guardian...

ČTĚTE TAKÉ: Každý desátý Rus už je bez práce. A bude mnohem hůř
                        Rusko svírá krize. Hrozí pouliční nepokoje

Poslední kapkou do poháru trpělivosti místních bylo uzavření tamní elektrárny, která už neměla prostředky na provoz. Lidé včetně dětí ve školkách a pacientů v nemocnicích tak přišli o topení a teplou vodu. Zastavil se i přívod plynu.

Mladí lidí hledajší džob na veletrhu práce v Moskvě (2009).„Pracuju zde již od roku 1976," řekl ruské televizi Vladimir Folev, vedoucí směny v elektrárně. „Tohle jsem si nepředstavoval ani v nejhorších nočních můrách. Tohle je poprvé v historii, co jsme museli nechat město bez topení a teplé vody."

Podle zprávy deníku Moskovskij Komsomolec zařadili zbídačení obyvatelé Pikaleva na svůj jídelníček i polévku z kopřin a salát z pampelišek a zahradního plevele. Deník také zmiňuje, že na ulicích zůstalo „podežřele málo koček a psů."

Jeden zoufalý příspěvek na místním internetovém fóru upozorňuje, že tkaničky od bot uvařené ve slané vodě by snad mohly chutnat jako špagety.

Místní zastupitelé se druhou květnouvou středu sešli, aby probrali, jak mají na vzniklou situaci reagovat. Před budovou se začali shlukovat občané, asi sto z nich proniklo nakonec až do zasedací místnosti.

"Ať vláda něco vymyslí"

Záběry místní televizní stanice ukazují velkou skupinu rozhořčených obyvatel, které policie nedokázala zadržet. Uvnitř budovy ventilovali svůj vztek přímo na kamery.

„Chci práci!" křičela hystericky mladá žena. „Chci, aby moje dítě mohlo normálně jíst. Chci koupit svým dětem hračky, ale nemůžu, protože nedostávám plat. Chceme pracovat, ale nemůžeme," řekla.

Životní úroveň nových nezaměstnaných v Pikalevu rychle klesá.„Nechceme válku," řekl Sergej Voronov, který také bydlí v Pikalevu. „Ať vláda něco vymyslí. Chceme, aby všechno dobře dopadlo, ale jestli ne... Jen Bůh ví, co se stane," varuje Voronov.

Hliníkárna v Pikalevu je spojená s impériem Olega Deripasky, jehož pád dobře ilustruje kolaps ruských oligarchů v době krize.

Minulý rok analytici obhajovali jeho jmění na čtyřicet miliard dolarů, letos jen na pět. Jeho společnost je zapletená v soudním sporu s místními úřady v Pikalevu. Místní nespokojenost není tedy zaměřená jen na vládu.

ČTĚTE TAKÉ: Ruští oligarchové bojují o přežití
                        Rusko děsí nárůst zločinnosti během krize
                        Exodus ze Stalinova severu. Ani ropa a uhlí nepomůžou

Pikalevo je typický monogorod, město založené na jednom průmyslovém odvětví. V Rusku jsou takových měst stovky, částečně kvůli dědictví sovětské plánované ekonomiky. Podobné problémy tak hrozí dalším průmyslovým oblastem po celém Rusku. Nedávno protestovalo tisíc horníků v severské Vorkutě proti plánovanému propouštění.

Pikalevo v časech, kdy se v něm nikdo o práci nebál.Znepokojení oblastní úředníci minulý pátek Pikalevu slíbili balíček ekonomické pomoci.

Vzhledem k tomu, že takových měst je po celé zemi několik stovek, můžeme podobné problémy očekávat mnohem častěji," říká Dmitry Oreškin, politický analytik z Moskvy.

Protesty se podle analytiků nejspíš nepromění v koordinované lidové povstání, konstatuje The Guardian.

"Nebude tu žádná revoluce," říká Oreškin. "Ale podobné incidenty se budou opakovat a budou násilnější."

Foto: Reuters, Profimedia a Muzeum Piklaevo

Autor: - kpa -

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ