Rusů je na Kypru mnoho, zatoužili po vstupu do místní politiky

Zahraničí
11. 4. 2018 15:18
Kyperská vlajka.
Kyperská vlajka.

Rusů žijících na Kypru je už tolik, že si založili politickou stranu. Jejich cílem je podílet se v této zemi na politickém životě a v příštích volbách se chtějí dostat do parlamentu i do obecních zastupitelstev. Za stranou Já, občan (Ja, graždanin) stojí podle kyperského rozhlasu Kanali 6 a listu Politis multimilionáři z Ruska, Běloruska, Ukrajiny a dalších bývalých sovětských republik.

Předseda strany prozatím není znám. Má jít ale o kyperského Řeka, který neměl s politikou dosud nic společného. Spekuluje se o osobnosti z oblasti kultury, která má za sebou vysokoškolské studium v Petrohradu.

Podle neoficiálních údajů žije na Kypru asi 100 tisíc Rusů, ostrovní stát má skoro 1,2 milionu obyvatel. Kyperské občanství, které umožňuje volně cestovat po Evropské unii, už získalo 25 tisíc až 40 tisíc Rusů. Je mezi nimi také asi 1000 ruských milionářů, kteří se k občanství za posledních pět let dostali koupí nemovitosti na Kypru v hodnotě nad půl milionu eur (přes 12,5 milionu Kč).

Ruská všudypřítomnost na Kypru je viditelná rostoucímu množství nápisů v ruštině na obchodech. Přistěhovalci vydávají v ruštině noviny, provozují rozhlasové stanice, školy a mají i vlastní kostely.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Fotobanka ČTK/Rusek Zdeněk

Další čtení

Ekvádor propustil muže, který přežil americký útok na ponorku s drogami

Zahraničí
22. 10. 2025
Raketa Storm Shadow

Ukrajina zasáhla raketami chemický závod v ruské Brjanské oblasti, tvrdí armáda

Zahraničí
21. 10. 2025

Letiště ve Vilniusu přerušilo provoz kvůli desítkám malých pašeráckých balonů

Zahraničí
21. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ