Směřuje Západ k totalitě? Barroso před ní varuje

Zahraničí
24. 10. 2013 16:00
Pozor na USA? Šéf EK Barroso.
Pozor na USA? Šéf EK Barroso.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso dnes před zahájením summitu EU varoval před totalitou a volal po ochraně soukromí. Reagoval tak na odhalení, že americká tajná služba zřejmě sledovala mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové. Otázka ochrany dat by se tak mohla posunout do centra pozornosti nynější vrcholné schůzky unie. Špehování mezi přáteli je nepřijatelné, uvedla kancléřka. Číslo jednoho z jejích mobilů je i v tajných dokumenetch zveřejňovaných Edwardem Snowdenem.

Že se tato otázka dostalado centru pozornosti nynějšího summitu Unie, naznačila už vyjádření dalších evropských politiků při příjezdu na dnes večer začínající jednání, které se má zabývat hlavně hospodářskou a sociální problematikou či nelegální migrací.

Obama pod palbou. USA špehují i své přátele a spojence."Ochrana soukromí je velmi důležitá pro Evropu," prohlásil Barroso. "V Evropě považujeme právo na dodržování soukromí za základní zákon," upozornil. Zároveň připomněl zvyky, které panovaly v někdejší komunisty ovládané Německé demokratické republice (NDR), kde "tajná policie denně špehovala lidí".

"Víme z ještě velmi nedávné doby, co to znamená totalita. Víme, co se stane, když stát zneužije své moci, aby se vměšoval do životů lidí," upozornil Barroso. Merkelová vyrostla v NDR.

Merkelová, jejíž ministr zahraničí kvůli kauze předvolal amerického velvyslance v Berlíně, by se měla před samotným zahájením summitu sejít ke dvoustranným rozhovorům s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Právě tyto dvě země zřejmě budou chtít problém otevřít. Také Paříž je totiž pobouřena nedávnými informacemi o tom, že americké tajné služby ve velkém zachycovaly telefonickou komunikaci Francouzů.

Smutná kancléřka. Napíchli mi mobil...Bílý dům na aktuální německé odhalení reagoval prohlášením, že USA komunikaci Merkelové nesledují a ani v budoucnu nehodlají. Média si ale všímají, že mluvčí v prohlášení vynechal odpověď, zda tak americké služby činily v minulosti.

"Pokud už to děláme, je to na ochranu svobody, otevřenosti našich společností. Volení lídři by neměli odposlouchávat jeden druhého," poznamenal v Bruselu při příchodu na summit švédský premiér Fredrik Reinfeldt.

Evropská komisařka pro digitální agendu Neelie Kroesová už dala najevo, že kauza by mohla umožnit přijetí nových pravidel už na jaře roku 2014. "Ochrana dat musí platit bez ohledu na to, zda se to týká elektronické pošty běžných občanů či mobilního telefonu Angely Merkelové," tlumočila novinářům její názor mluvčí Evropské komise Maja Kocijančičová.

Brzké příjetí normy by podle Kroesové bylo "deklarací nezávislosti" Evropy.

"Umožní Evropě věrohodně jednat s USA na stejné úrovni a v této důležité otázce znít silným, jednotným hlasem," uvedla mluvčí.

Velký americký bratr poslouchá.

S návrhem celounijní ochrany dat v pondělí souhlasil výbor Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci.

Pokud nová pravidla přijme Evropský parlament (EP) a na summitu také unijní státy, bude to například znamenat, že obří technologické společnosti jako je Google, Facebook či Microsoft budou muset respektovat evropské normy ochrany dat, jinak jim hrozí pokuta ve výši až pěti procent jejich ročního obratu.

Média evropský projekt ochrany dat považují za odpověď na skandál kolem činnosti amerických tajných služeb na webu. Podporovatelé připravované normy hovoří o milníku na poli ochrany dat, zatímco kritici tvrdí, že vznikne jen mohutná byrokratická překážka pro uživatele i společnosti.

Snowden. Díky němu to svět ví.Návrh mimo jiné počítá s "právem být zapomenut". Uživatelé budou moci požádat společnosti působící na internetu, aby vymazaly jejich osobní údaje.

Omezeno bude rovněž takzvané profilování, tedy jakési škatulkování lidí podle jejich dosavadního i očekávaného chování na webu.

Firmy tak budou muset zákazníkům podrobně zdůvodnit, jak získané osobní údaje využívají.

Pokud některá z firem nebude unijní systém respektovat a poskytne údaje o uživatelích například americkým úřadům, riskuje pokutu až 100 milionů dolarů, nebo sankci ve výši pěti procent ročního obratu.

O věci musí ještě jednat europarlament jako celek, poslanci chtějí celý proces završit před květnem 2014, tedy před volbami do unijního parlamentu.

Německá kancléřka Merkelová dnes v reakci na odhalení, že americká tajná služba zřejmě sledovala její mobilní telefon, prohlásila, že špehování mezi přáteli je nepřijatelné. To prý přímo vytkla i americkému prezidentovi Baracku Obamovi, s nímž o záležitosti bezprostředně po jejím provalení hovořila.

Merkelová se tak vyjádřila při příjezdu na summit Evropské unie, který dnes večer začíná v Bruselu.

Německá média citovala údajnáslova jednoho amerického špiona, který Merkelové telefonáty odposlouchával. Kancléřka má podle něj smysl pro humor.

Autor: AFP, AP, ČTK , - red -Foto: Bílý dům

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ