Úřady zase lhaly - jak už je to v otázce osobních dat téměř pravidlem. Sporné tělesné skenery (přezdívané "svlékací"), které jsou už na mnoha letištích světa, vzbuzují opět rozruch. Ve Spojených státech skončily v databance dva tisíce snímků ze skenerů, údajně k testovacím účelům.
Jak zjistili ochránci lidských práv z Electronic Privacy Information Center (EPIC), byly ke zkušebním účelům uloženy dva tisíce snímků. Vyplývá to z dopisu Úřadu pro bezpečnost dopravy (TSA), který EPIC zveřejnil na svých webových stránkách.
Původně byli letečtí pasažéři a celá veřejnost ujišťováni, že záběry pořízené tělesnými skenery nebude možné ani ukládat, ani tisknout. To ale zjevně neodpovídá skutečnosti.
TSA musel své dokumenty o vládních plánech zveřejnit poté, co úřad zažalovali ochránci lidských práv na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.
Dokumenty zahrnující 250 stran obsahují mimo jiné technické specifikace a dodavatelské smlouvy, které dokládají, že ukládání fotografií ze skenerů je možné.
Z technických údajů lze vyvodit, že přístroje disponují pevnými disky a přípojkou k ethernetu, což je technologie používaná při budování lokálních sítí.
Ze zveřejněného dopisu vyplývá, že testovací přístroj už vyfotil a uložil dva tisíce snímků. Nešlo ovšem o normální pasažéry, ale o zkušební osoby.
V současné době disponuje v USA 23 letišť celkem 47 svlékacími skenery. Během letošního roku by se ale jejich počet měl podle TSA razantně zvýšit - na 450.
Americký Úřadu pro bezpečnost dopravy přesto na svých internetových stránkách stále uvádí, že bezpečnostní pracovníci na letištích pořízené (hanbaté) snímky okamžitě mažou a že je nelze ukládat, přenášet ani tisknout. Tělesné skenery už používá i několik zemí v Evropě.