Edward Snowden, jenž médiím vyzradil informace o praktikách amerických tajných služeb, by se rád vrátil do Spojených států, ale v případě potřeby bude usilovat o prodloužení ruského azylu, který mu vyprší začátkem srpna. Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb to řekl v prvním rozhovoru pro americká média od svého loňského útěku z USA; televize NBC News ho vysílala v noci na dnešek.
Americký ministr zahraničí John Kerry ve středu vyzval muže obviněného ze špionáže k návratu do vlasti, kde má čelit spravedlnosti.
"Nemyslím, že by kdy bylo sporu o tom, zda bych se rád vrátil domů," řekl Snowden v interview. Prohlásil však, že se nechce stát obětním beránkem americké justice a že by se rád vyhnul případnému exemplárnímu trestu, k němuž by soud v jeho ostře sledovaném případě mohl přikročit.
"Nyní není na mně, abych řekl, zda bude kdy možnost (udělení) amnestie či omilostnění. Tohle by měla rozhodnout debata veřejnosti a vlády," uvedl někdejší pracovník Národní agentury pro bezpečnost (NSA), který loni zveřejnil informace o jejích tajných programech sledování komunikace milionů lidí v mnoha zemích. Pokud nebude naděje na prominutí trestu, je prý připraven najít si domov kdekoli na světě.
Šéf americké diplomacie Kerry vyzval ve středu Snowdena, aby se "pochlapil" a vrátil se do Spojených států. "Rozhodujícím faktorem je, že jde o muže, který zradil svou zemi, který sedí v Rusku, v autoritativní zemi, kde se ukryl," řekl Kerry v americké televizní stanici CBS.
Třicetiletý uprchlík v rozhovoru popřel, že by měl jakékoli vztahy s vládou prezidenta Vladimira Putina nebo že by byl pod kontrolou Kremlu. Rusům prý výměnou za téměř roční azyl nepředal žádné tajné dokumenty.
Snowden zároveň odmítl, že by zradil Spojené státy, a trvá na tom, že informace o aktivitách tajných služeb musely být zveřejněny. "Ústava Spojených států byla porušena ve velkém rozsahu," řekl Snowden v Moskvě redaktorovi stanice NBC News.
Současná aktivita amerických politiků mu prý dává za pravdu. Kongres před několika dny schválil zákon omezující NSA ve shromažďování údajů o telefonátech Američanů, k čemuž by podle Snowdena bez jeho činu nedošlo.
Snowden loni v létě médiím předal informace, z nichž vyplývá, že NSA a další zpravodajské služby sledovaly data o komunikaci lidí v USA i ve světě. Hromadně také získávaly údaje o telefonátech či e-mailech řady politiků, mimo jiné evropských špiček včetně kancléřky Angely Merkelové.
Bývalý zpravodajský analytik se vyjádřil rovněž ke své roli v rámci tajných služeb, o níž na veřejnost pronikaly různé informace. Poradkyně prezidenta Baracka Obamy pro národní bezpečnost Susan Riceová například televizi CNN řekla, že Snowden nikdy nepracoval v utajení; podle dříve zveřejněných informací byl technikem bez přístupu k tajným informacím.
"Byl jsem vycvičen jako agent v tradičním smyslu toho slova, jelikož jsem žil a pracoval v utajení v zahraničí," popsal NBC News svůj pohled na věc Snowden.