Násilný konec měla pokojná demonstrace v centru Bělehradu, na níž se včera na protest proti jednostrannému vyhlášení nezávislosti Kosova sešlo až dvě stě tisíc lidí.
Rozvášnění Srbové večer zdemolovali americkou ambasádu, napadli další zastupitelské úřady, zapalovali auta a rabovali obchody v hlavním městě. Ve vypálené americké ambasádě se našlo ohořelé tělo. Žádný americký diplomat se však nepohřešuje.
Americké velvyslanectví napadlo asi tisíc radikálů, mnozí z nich maskovaní, kteří železnými tyčemi útočili na okna a dveře. Když se jim podařilo vypáčit vstup, několik z nich vniklo do budovy. Podle svědků za jásotu davu před budovu vyhazovali dokumenty a nábytek a uvnitř zapálili oheň. Jeden z útočníků také vyšplhal do prvního patra, strhl americkou vlajku a nahradil ji srbskou.
Ambasáda byla v době útoku prázdná a policie ji nestřežila. Asi dvě stě policistů přijelo k budově půl hodiny po jeho začátku. Zakročili proti vandalům a několik jich zatkli.
Američtí diplomaté opustili budovu své mise v srbském hlavním městě už začátkem týdne.
Zásahový oddíl, který měl k dispozici obrněná vozidla, vypálil proti útočníkům v několika salvách granáty se slzným plynem. Sanitky z místa odvezly několik zraněných.
Kromě ohořelého lidského těla na velvyslanectví USA utrpělo při pouličních bitkách uplynulou noc zranění asi 150 lidí, z toho tři desítky policistů a několik žurnalistů. Vyplývá to z údajů místních nemocnic.
ČTĚTE TAKÉ: Při protestech srbských veteránů zasáhli čeští vojáci
Rada bezpečnosti OSN napadení amerického velvyslanectví odsoudila a označila je jako útok davu. V prohlášení jejích patnácti stálých a nestálých členů se zdůrazňuje nedotknutelnost diplomatických misí zakotvené v existujících mezinárodních konvencích.
RB OSN však současně uvítala snahy srbských úřadů o nastolení pořádku.
Největší protest od roku 1999
Včerejší protest byl nejpočetnější od roku 1999, kdy lidé v centru Bělehradu vyjadřovali rozhořčení nad bombardováním země NATO. Počet demonstrantů v ulicích odhadla policie na sto padesát tisíc lidí. Další tisíce zaplňovaly ulice kolem náměstí. Srbská vláda nenechala organizaci „pochodu lidu" za Kosovo náhodě, byla to fakticky jí sponzorovaná akce. Veškerá veřejná doprava v Srbsku byla už od středy zdarma, aby se do Bělehradu dostalo co nejvíce lidí. Ve školách dostali studenti a děti volno. Organizátoři akce předem avizovali až milionovou účast - jejich představy či spíše přání se však nenaplnily.
Putine, děkujeme!
"Pokud budeme žít, bude Kosovo srbské," prohlásil za potlesku davů před budovou starého jugoslávského parlamentu srbský premiér Vojislav Koštunica.
"Kosovo nikdy nevzdáme! Nikdy!" skandovali v odpověď demonstranti mávající národními vlajkami. A podél stěny parlamentu se spustil obří transparent s nápisem „Kosovo je Srbsko".
"V našem boji nejsme sami. Je s námi prezident Putin," řekl Koštunica a vzdal tím hold ruskému vůdci, jenž se postavil USA a zemím EU, které už uznaly či teprve hodlají Kosovo uznat.
Transparenty s nápisy jako "Fuck of EU" nenechávaly nikoho na pochybách, co si většina Srbů v těchto pro ně pohnutých okamžicích o bruselském spolku myslí.
Z řad radikálnějších nacionalistů se ozývala i protialbánská hesla. Hlavní shromáždění v centru města však proběhlo pokojně; úřady demonstranty nabádaly ke klidu a rozvážnosti. Většina obchodů v centru zůstala zavřena.
Terčem i další ambasády, plameny v ulicích
Stovky převážně mladíků zaútočily i na zastupitelský úřad Spolkové republiky v Bělehradě, který je ve stejné ulici jako americký. Podle německých diplomatů padlo řádění vandalů za oběť množství oken. Rozvášněný dav se od budovy stáhl až v okamžiku, kdy k ní dorazila policie.
Kameny létaly i na britskou, chorvatskou, tureckou nebo bosenskou ambasádu. Český zastupitelský úřad zůstal nedotčen.
Na jiných místech zapálili mladí lidé nejméně dvě desítky aut, jednu tramvaj a pět linkových autobusů. Městská hromadná doprava byla podle prohlášení dopravních podniků zastavena.
V nákupní pasáži v centru Bělehradu vyrabovali neznámí útočnici obchodní dům a kousek vedle vykradli dvě zahraniční banky. Vloupali se i do řady dalších obchodů hlavně s luxusnějším zbožím. Za oběť rabování padlo i množství kiosků.
Speciální jednotky policie zakročily až se zpožděním. Za masivního nasazení slzného plynu se snažily vytlačit davy do bočních ulic.
Asi sto lidí včera přišlo vyjádřit svůj nesouhlas s osamostatněním Kosova i v Praze. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zopakoval, že Česká republika uzná Kosovo, až uzraje čas. Praha má podle něj zájem na dobrých vztazích se Srbskem.
Nehledě na srbské protesty uznávají Kosovo jako nezávislou republiku další státy, včera také Itálie. Z významných mocností už tak učinily mimo jiné USA, Německo, Velká Británie a Francie.
Foto: Reuters