Systém se bortí, varuje tvůrce webu. Ale šance ještě existuje

Zahraničí
18. 11. 2017 05:15
Tim Berners-Lee.
Tim Berners-Lee.

Ve stínu pohoří Jura na francouzsko-švýcarské hranici probíhají ty nejsložitější a nejúžasnější pokusy současné vědy. Sídlí zde totiž Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN), zářný příklad mezinárodní vědecké spolupráce. Na jeho půdě vznikl i jeden z nejvýznamnějších vynálezů lidstva. Tim Berners-Lee během svého působení v CERNu v 80. letech vynalezl World Wide Web, systém webových stránek a jejich prohlížení. Samotná podstata webu je však dnes podle jeho zakladatele v ohrožení.

"World Wide Web je otevřená platforma, která každému umožňuje sdílení informací, přístup k příležitostem a spolupráci napříč geografickými hranicemi," popisuje účel svého vynálezu sir Berners-Lee, jemuž v roce 2007 královna Alžběta II. udělila Řád za zásluhy. Tato myšlenka je však kvůli narůstající propagandě a agresivním obchodním praktikám pod silným útokem.

"Jsem optimista, ale optimista, který stojí na vrcholu hory za zuřící bouře a drží se okraje," snaží se zachovat naději Berners-Lee a dodává, že musíme vydržet a nebrat jako samozřejmost, že web nás dovede jen k nádherným věcem. Vina za nárůst dezinformací a propagandy podle něj leží na bedrech velkých platforem jako Google nebo Facebook, které využívají reklamu, aby udržely pozornost svých uživatelů.

"Systém se bortí. Způsob, jakým reklamy pracují s clickbaity, nepomáhá naplnit úkol pomoci lidstvu podněcovat pravdu a demokracii," říká Berners-Lee, který volal po regulaci politické reklamy, aby nebyla neeticky zneužita.

Globální oteplování a síťová neutralita

Problém s webem přirovnává ke globálnímu oteplování. Podle něj jsou oba problémy vytvořené člověkem a jen člověk je může napravit. A pokud web neslouží lidstvu, může a měl by být změněn. Je aspoň vidět nějaké zlepšení? Naopak, tvrdí Berners-Lee.

Během vlády Baracka Obamy bylo vydáno několik zákonů k zachování tzv. síťové neutrality. Síťová neutralita v podstatě znamená, že poskytovatelé internetových služeb mají nakládat s daty všech lidí stejně, ať už se jedná o mail od prarodičů, seriál na internetu, nebo bankovní převod. Tím se má zabránit internetovým poskytovatelům, aby si mohli vybírat, jaká data zpracují rychleji a jaké stránky zrychlí či zpomalí na základě prémiové platby. Současná vláda však volá po tom, aby byly tyto zákony zrušeny, protože je prý vše v pořádku a zákony byly vyvolány v hysterických předpovědích zkázy.

"Když jsem vynalezl web, neptal jsem se Vinta Cerfa (otce webu), jestli můžu používat internet," říká Berners-Lee a obává se, aby internetoví poskytovatelé nerozhodovali, kdo je vítěz a poražený tím, že budou ovládat rychlost webových stránek. To jde naprosto proti svobodné, bezbariérové myšlence webu. "Připojení by mělo být jako voda - volný statek. Je součástí života a nemělo by mít přístup, k čemu to používáte. Stejně jako voda," uzavírá Tim Berners-Lee.

Autor: Ondřej CabalFoto: ČTK/AP , Neznámý

Další čtení

Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025
Ruští voéjáci na přehlídce v Moskvě

Moskvou pochodovali vojáci. Fico zapadl, hlavní byl čínský prezident

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 11:13

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ