Mezinárodní konference
Tálibán a Afghánistán jednají na mírových rozhovorech v Moskvě
09.11.2018 06:45
Rusko hostí mezinárodní konferenci, která se má pokusit zprostředkovat mírové rozhovory mezi afghánskou vládou a radikálním hnutím Tálibán. Moskevských jednání se má podle agentury TASS zúčastnit i pět představitelů Tálibánu. Samo hnutí současně prohlašuje, že nechystá žádné oficiální kontakty s delegací z Kábulu a za cíl schůzky považuje "hledat mírové řešení afghánského problému a ukončit americkou okupaci" země.
Jednání zahájí šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Schůzka nepočítá s přijetím nějakého závěrečného dokumentu. "Bude to poprvé, co se delegace politického úřadu Tálibánu v Dauhá zúčastní mezinárodního jednání na tak vysoké úrovni," uvedlo ruské ministerstvo při oznámení schůzky.
Delegaci Tálibánu, tvořenou propuštěnými vězni z americké věznice Guantanáma, má vést Šer Muhammad Stanakzáí.
Moskva na jednání kromě Afghánistánu a Tálibánu, který je v samém Rusku zakázán jako teroristická organizace, pozvalo také Čínu, Indii, Írán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Pákistán, Tádžikistán, Turkmenistán, Uzbekistán, jakož i USA.
Zástupce USA se moskevské schůzky zúčastní na pracovní úrovni, uvedl TASS s odvoláním na mluvčího americké diplomacie. Má jít o diplomata z velvyslanectví USA v Moskvě, který bude jednání sledovat.
Moskva chtěla mírové rozhovory odstartovat už v září, účast ale v srpnu odřekli zástupci afghánské vlády s tím, že chtějí s Tálibánem jednat přímo. Moskevská jednání podle Reuters zdůrazňují rostoucí roli Ruska v Afghánistánu, ze kterého se před desetiletími musela stáhnout sovětská vojska. Ruská iniciativa nicméně přišla v citlivé době a rozhněvala Kábul, protože by mohla zkomplikovat mírový proces podporovaný USA.
Zástupci Tálibánu se v říjnu v Kataru sešli s americkým zvláštním vyslancem pro usmíření v Afghánistánu Zalmayem Khalilzadem.
Přímé bojové operace jednotek USA a NATO byly v Afghánistánu ukončeny už v roce 2014, v létě však bylo v zemi stále na 14.000 amerických vojáků. Washington se v posledním roce zaměřuje na donucení Tálibánu k vyjednávání, a to zejména vystupňováním leteckých úderů.
Afghánská vláda momentálně kontroluje nejméně území za poslední tři roky a vládní síly utrpěly rekordní ztráty. Tálibán, jehož režim před 17 lety svrhly Spojené státy, odmítá jednat s vládou v Kábulu a žádá přímé rozhovory s Washingtonem, poznamenala agentura AFP.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.