Tusk: Ochrana vztahů EU a USA je pro nás dál prioritou

Zahraničí
3. 2. 2017 18:10
Donald Tusk.
Donald Tusk.

Znepokojení z některých kroků a postojů nové americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa dávali podle maltského premiéra Josepha Muscata v diskusi najevo šéfové států a vlád Evropské unie. Předseda unijních summitů Donald Tusk nicméně nemá pochyby o tom, že pro premiéry a prezidenty osmadvacítky je ochrana dobrých vztahů Evropy a USA před jejich nepřáteli i nadále nejvyšší politickou prioritou.

"Nebyl to pocit antiamerikanismu. Cítíme, že se musíme ve vztahu se Spojenými státy angažovat stejně jako dříve. Musíme ale také ukázat, že nezůstaneme potichu, půjde-li o naše principy," poznamenal Muscat, premiér nynější předsednické země unie. EU bude podle něj jednoznačná a hlasitá ve chvíli, kdy budou její principy pošlapávány.

Diskuse o budoucnosti euroatlantických vztahů po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu sice nebyla oficiálně na programu neformálního summitu EU na Maltě, lídři se však tématu věnovali u pracovního oběda. Chtěli především slyšet informaci o setkání britské premiérky Theresy Mayové s novým šéfem americké administrativy, který dosud vůči Evropské unii dával najevo především výraznou nedůvěru a skepsi. S velkou pravděpodobností jsou například mrtvá jednání o rozsáhlé obchodní a investiční dohodě známé jako TTIP.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové, která s Trumpem hovořila telefonicky, panuje ale mezi unijními lídry shoda na potřebě udržení dobrých vztahů se Spojenými státy všude, kde to bude možné.

Vývoj v USA a podoba role, kterou si nyní na světové scéně Washington vybere, podle maltského premiéra Muscata přímo ovlivní evropskou roli a postavení. To však podle něj bude téma pro podvečerní neformální diskusi šéfů států a vlád 27 zemí unie - bez britské premiérky - o budoucnosti EU po brexitu, tedy britském odchodu z bloku.

Šéf Evropské rady Tusk podotkl, že přes rozdílné temperamenty a přístupy mají podle jeho názoru evropští lídři jeden společný zájem - chránit evropskou důstojnost. "Myslím, že pokud jde o to základní, mám plnou podporu ohledně toho, jaké jsou skutečné evropské výzvy," poznamenal někdejší polský premiér. V dopise, kterým před několika dny státníky na Maltu pozval, v zásadě srovnal kroky nové americké administrativy s výzvami, jaké představuje asertivní chování Číny, agresivní Rusko či Islámský stát a nejistota a chaos na Blízkém Východě. "Změna ve Washingtonu staví EU do složité situace," napsal Tusk.

Autor: ČTK Foto: ČTK , AA/ABACA

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ